Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Aké druhy liečiv poznáme a ako ich užívať?

Aké druhy liečiv poznáme a ako ich užívať?

Aby sme mohli nejaké liečivo užívať, musí mať správnu liekovú formu a musíme vedieť ako ho užiť. Každé liečivo je jedinečné a po množstve skúmania a testov sa zistí, aká lieková forma je najlepšia, aby dané liečivo účinkovalo čo najefektívnejšie.

Najznámejšie liekové formy sú

  • tablety
  • kapsuly
  • kvapky
  • čapíky
  • sirupy
  • aerosoly…

V tomto článku sa dozviete niečo málo o jednotlivých liekových formách.

Tablety

Sú lieková forma s ktorou sa stretol hádam každý. Prehĺtajú sa celé, alebo tie s deliacou čiarou sa môžu poliť. Poliť sa môžu samozrejme iba tablety, ktoré nie sú obalené a je jasne viditeľná deliaca ryha.

V súčasnosti sa používajú rôzne formy tabliet - sublinguálne (ktoré sa nechávajú rozpustiť pod jazykom), alebo orodispergovateľné (voľne rozpustné v ústach).

Kapsuly

Táto lieková forma sa používa zväčša ak chceme docieliť rýchlejší nástup účinku, alebo vstrebávanie až v tenkom čreve. Nesmú sa poliť ani vysypávať.

Aké druhy liečiv poznáme a ako ich užívať?

Roztoky a sirupy

Ide o liekové formy s vysokým obsahom cukru, ktoré sa dávkuju na lyžičku, alebo odmerku.

Kvapky

Zvyčajne podávané v malých množstvách a sú často s obsahom alkoholu.

Aerosóly

Ide o bežne používané spreje, napríklad inhalátory. Ide o natlakované uzavreté nádoby s rozprašovačom prispôsobeným na vdychovanie.

Čapíky

Používajú sa hlavne u bábätiek a starších pacientov, ktorí majú problémy s prehltávaním, pretože sa zavádzajú do konečníka. Vyznačujú sa rýchlym nástupom účinku.

Masti a krémy

Používané na vonkajšie použitie predovšetkým na pokožku.

Spreje do nosa

Bežne používané nosné spreje na uvoľnenie nosa. Môžu sa však používať maximálne 7 dní, pretože potom vzniká závislosť. Netýka sa to sprejov do nosa proti alergii.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo kvapiek a sprejov do nosa

Pozrieť ponuku

Očné kvapky a masti

Sú špeciálne vyrobené kvapky a masti na použitie do oka. Podliehajú množstvu skúšok na sterilitu a po otvorení sa smú používať väčšinou len 4 týždne.

Ušné kvapky

Ide o roztoky v špeciálnej nádobke s kvapkatkom na použitie do ucha.

Vaginálne globule

Ide o špecifický druh čapíka, ktorý sa používa vaginálne. Je gélovitejší aby sa ľahšie zavádzal. Dáva sa hlavne na noc, aby nevytiekol.