Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Trápi vás reflux a pálenie záhy? Toto pomôže!

Trápi vás reflux a pálenie záhy? Toto pomôže!

Vravíte si, že je to len chvíľková nevoľnosť, ktorú zaženiete liekmi na pálenie záhy? Áno, od nepríjemných pocitov lieky uľavia. Ale ak chcete predísť závažnejším problémom, ktoré môže reflux spôsobiť, mali by ste spozornieť.

Čo je reflux a aké sú príznaky

Gastroezofageálny, teda pažerákový reflux, je porucha trávenia. Dochádza k nej vtedy, ak je pažerákový zvierač ochabnutý alebo nefunguje správne.

Ak je všetko v poriadku, pažerákový zvierač sa otvorí a potrava prekĺzne do tráviaceho traktu. Potom sa uzavrie, aby šťavy neunikali zo žalúdka. Ak je však poškodený, šťavy prenikajú späť do pažeráka a spôsobujú problémy.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov na reflux

Pozrieť ponuku

Aké má reflux príznaky?

  • Pálenie záhy, najčastejšie po jedle alebo v noci
  • Bolesť na hrudníku
  • Pálivý pocit na hrudníku, akoby pálenie žalúdka
  • Kyslý zápach z úst
  • Pocit telesa v hrdle
  • Nevoľnosti a zvracanie
  • Ťažkosti s prehĺtaním

Ak sa nelieči, dlhodobý reflux môže spôsobiť zápal hrtanu, vznik vredov, chronický kašeľ alebo zhoršenie problémov s astmou.

Týmto ochorením trpia dospelý, aj deti. Pomerne bežný je reflux u novorodencov. Prejavuje sa nepokojom dieťaťa, zvracaním a zápachom z úst.

Avšak ak má reflux bábätko, môže z neho doslova vyrásť. Tieto príznaky sa zvyknú zmierniť v cca 10. mesiaci dieťaťa. Napriek tomu je však vhodné špeciálne mlieko pre dieťa s refluxom (ak nie je dojčené).

Príčiny refluxu

Reflux sa občas môže objaviť u každého. Napríklad ak zjete ťažké jedlo a okamžite si ľahnete. Ak je však tento problém chronický, prispieva k tomu viacero faktorov.

5ažké jedná spôsobujú reflux

Okrem nadváhy to môže byť stres, nesprávna životospráva, ale aj hormonálne poruchy, či dlhodobé užívanie liekov. Reflux u dospelých zhoršujú aj zlozvyky ako fajčenie, či pitie alkoholu.

Ako liečiť reflux?

Na reflux liečba pomerne dobre zaberá. Užívajú sa lieky na reflux, ktoré neutralizujú kyseliny a zmiernia pálenie záhy.

Čo pomáha? Okrem rôznych voľne predajných tabliet alebo odkysľujúcich nápojov môžete vyskúšať aj čaj na reflux. Ideálne z bylín ako mäta, slez, či harmanček. Takto však len zmiernite príznaky.

Dôležitá je zmena životosprávy

Ako sa zbaviť pálenia záhy nadobro? Potrebné je odstrániť zlozvyky – fajčenie a pitie alkoholu. Vhodné je nejesť aspoň tri hodiny pred spaním a nenosiť tesné oblečenie. Ak máte nadváhu, mali by ste začať športovať.

A čo jesť, resp. nejesť pri refluxe? Vyhnite sa sýteným nápojom, kyslým, vyprážaným, koreneným a pálivým jedlám. Jedzte pomaly a dôkladne prežúvajte.

Existuje nejaká potravina čo pomáha na pálenie záhy? Úľavu môže poskytnúť jablko bez šupky alebo sóda bikarbóna.

Pozor na raňajky pri refluxe. Vyhnúť by ste sa mali čerstvému a kysnutému pečivu, aj čiernemu chlebu.

Pomôcť môžu aj cviky na reflux, najmä joga. Pri vážnych stavoch oslovte fyzioterapeuta, ktorý vás naučí správne cviky.

Kúpiť lieky na pálenie záhy

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡