Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Máte jačmeň na oku? Zbavte sa ho do týždňa!

Máte jačmeň na oku? Zbavte sa ho do týždňa!

Jačmeň na oku, známy aj ako jačmenné zrno, je prakticky neškodný. Je však veľmi nepríjemný. Prečo vzniká, ako ho liečiť a kedy s týmto problémom navštíviť lekára?

Čo je jačmeň na oku

Jačmeň na viečku oka je infekčné ochorenie mazovej žľazy. Dochádza k nemu vtedy, ak sa mazová žľaza pri mihalnicovej folikule upchá odumretými kožnými bunkami alebo rôznymi nečistotami. Ako jačmeň v oku vyzerá?

  • Očné viečko je bolestivé, začervenané a opuchnuté
  • Môže byť prítomný žltkastý výtok z oka
  • Oko je citlivé na svetlo
  • Máte neustály pocit cudzieho telesa v oku
  • Oko nadmerne slzí

Tieto problémy spôsobujú zväčša baktérie stafylokoky. Ak máte jačmeň na oku príčina môže byť, že ste si infekciu do oka zaniesli špinavými rukami, napríklad pri aplikácii očných šošoviek.

Spôsobiť ho môže aj nedostatočné odlíčenie očí, preťaženie oka alebo použitie cudzej kozmetiky, či uteráka. To znamená že je jačmeň v oku infekčný. Ak má teda niekto vo vašej blízkosti jačmeň na oku, nepoužívajte rovnaký uterák, kozmetiku a ďalšie hygienické potreby a dbajte o zvýšenú hygienu. Tak predídete nákaze.

VEDELI STE ŽE:

„Jačmeň na oku je infekčný? Ak sa vyskytne u niekoho vo vašej domácnosti, dbajte o zvýšenú hygienu!“

Ako liečiť jačmeň na viečku?

Ak máte jačmeň na oku, liečba spočíva v zmiernení príznakov. Čo na jačmeň na oku pomôže? Určite použite bežne dostupné očné kvapky Ophthalmo Septonex.

Babské rady na jačmeň na oku odporúčajú bylinky ako harmanček alebo odvar z očianky. Takýto odvar si nemusíte pripravovať doma zo sušenej byliny. Použite čaj Očianka rostkovová.

Vhodné sú tiež sterilné obrúsky na čistenie očných viečok a špeciálne masky na oči, ktoré liečia zápaly viečok a dostanete ich kúpiť v lekárni.

Ak narazíte na radu, že očný jačmeň treba vytláčať, určite ju neposlúchnite! Je to nevhodné a nebezpečné. Radšej si prikladajte na očné viečko teplé obklady. Tie umožnia rýchlejšie vytečenie hnisu.

Jačmeň v oku mávajú aj deti

Jačmeň na oku u detí je pomerne bežný a je sprevádzaný rovnakými príznakmi ako u dospelých. Objaviť sa však môže aj zvýšená teplota a zväčšenie uzlín. V prípade, že príznaky pretrvávajú viac ako týždeň, a to aj napriek liečbe voľno predajnými liečivami a dieťa zle znáša ochorenie, poraďte sa s lekárom.

To isté platí aj pre dospelých. Ak problém pretrváva viac ako 7 dní a vy ste vyskúšali všetky spomínané produkty na liečbu, určite navštívte lekára. Ten určí, ako liečiť jačmeň na viečku, či sú nutné antibiotické masti, prípadne či sa nejedná o vážnejší zdravotný problém.

Všetko pre vaše oči