Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Ako prekonať hnačku u detí

Ako prekonať hnačku u detí

O akútnej hnačke hovoríme vtedy, keď dochádza k vylučovaniu vodnatých stolíc, zvyčajne viac ako trikrát denne. Takýto počet stolíc je však u dojčiat normálny, preto u DOJČIAT ide skôr o významnú odchýlku od normálu v počte či charaktere stolice. Zapáchajúca stolica je redšia a častejšia ako je pre dané dieťa bežné a môžu v nej byť prítomné hlieny či krv.
Pri VÄČŠÍCH DEŤOCH sa už možno riadiť formulou, že riedka stolica viac ako 3x za deň je považovaná za hnačku.

Čo spôsobuje hnačky?

Pôvod hnačky môže mať rôzny charakter, no najčastejšie sú to infekcie:

👉 vírusy (najmä rota-, noro- alebo adenovírusy) - vírusové hnačky zväčša ustúpia do pár dní, môžu byť prítomne horúčky, vracanie a nechutenstvo. Deti sa nejavia ako choré.

👉 baktérie (v letnom období hlavne Salmonela či Shigella a celoročne najmä z kuracieho mäsa Campylobacterom) - bakteriálne hnačky zvyčajne trvajú viac ako týždeň, objavuje sa aj krv v stolici, teploty a výrazné bolesti bruška. Deti reálne vyzerajú choro.

👉 parazity - v rozvinutých krajinách sú príčinou hnačiek len ojedinele

Príčinou hnačiek však môžu byť aj neinfekčné ochorenia ako napríklad potravinové alergie, intolerancia laktózy, celiakia, zápalové ochorenia čreva či narušenie črevnej rovnováhy pri liečbe antibiotikami.

Ako zvládnuť hnačku u detí?

DETI DO 1 ROKA

To, o čo sa rodič pri hnačke snaží, je hydratovať dieťa. Plne dojčené deti prikladajte pravidelne v častejších intervaloch k prsníku a ponúkajte im čo najviac mliečka. Ak je dieťa na umelom mlieku, zvýšte príjem tejto dojčenskej formuly oproti obvyklým dávkam.

V prípade náznakov rehydratácie je vhodné u nedojčených detí pridať aj rehydratačný roztok, napr. KulíšekBioGaia plusHipp ORS.

Tip: Obľúbeným domácim receptom na zahustenie stolice u hnačkujúcich dojčiat je tzv. ryžový odvar. 

Ako ho pripravíte?

ryzovy odvar hnacka

DETI OD 1 ROKA

Pri deťoch starších ako jeden rok siahame najmä po rehydratačných roztokoch - napr. KulíšekBioGaia plusHipp ORS. Alternatívou môže byť aj čierny čaj dosladený hroznovým cukrom. Ak deti spomínané možnosti odmietajú, ponúkajte aspoň čistú vodu. Vyhnúť by ste sa mali perlivým minerálkam či coca-cola nápojom, ktoré môžu mať ešte viac dráždivý efekt.

Diéta pri hnačkovaní

Na zhutnenie stolice je dobré zaradiť do diéty banán a ryžu. Neskôr je vhodná šetriaca diéta a potraviny ako zemiak, mrkva, batat, ošúpané jablko, suché pečivo a sucháre, bezvaječné cestoviny, prípadne mäso na vode. Zaradiť môžte tiež kaše, napr. ryžovú, zemiaková či krupicová, no bez masla a mlieka. Vyhnite sa mliečnym výrobkom, sladkostiam, vajíčkam, údeninám a párkam, ale aj grahamovému či celozrnnému pečivu.

Nasadenie probiotík a iných prípravkov

Probiotiká, t.j. „zdravé“ baktérie môžu pomôcť skrátiť trvanie a závažnosť hnačky. Pre deti sú vhodné napríklad probiotiká Probio-fix Imun (od 3.dňa života), Nekadex (od 2 mesiacov), Enterol (od narodenia, do 2 rokov však jeho užitie konzultujte s lekárom). Probiotiká nepodávajte pokiaľ dieťa zároveň aj vracia a ani v prvých 24hodinách hnačky.

Pri výrazných vodnatých stoliciach s veľkými stratami tekutín je možné podávať Smectu (od 2 rokov) alebo Tasectan Kids (od narodenia), avšak ich užívanie najskôr radšej konzultujte s lekárom. Iné protihnačkové prípravky deťom nepodávajte. Hnačkou sa organizmus zbavuje infekčných škodcov (vírusov a baktérií), no aj jedovatých látok, preto by lieky na zastavenie hnačky mohli byť pre organizmus až škodlivé.

hnačka detí

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

  • ak ide o dieťa do 3 mesiacov
  • ak spozorujete príznaky dehydratácie - menej časté cikanie (dieťa nemočí viac ako 6h, prípadne je moč výrazne koncentrovaný, žltý a zapáchajúci), plač s minimom sĺz alebo bez sĺz, sucho v ústach alebo popraskané pery
  • ak je pridružená horúčka
  • ak je dieťa príliš spavé, letargické a nereaguje ako obvykle
  • ak výrazne hnačkuje viac ako tri dni
  • ak sa v stolici objaví krv
  • ak má rýchlu akciu srdca a rýchle hlboké dýchanie
  • ak má výrazne bolesti bruška

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡