Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Trápia vás výrastky na pokožke? Môže ísť o papilómy

Trápia vás výrastky na pokožke? Môže ísť o papilómy

Objavil sa vám na pokožke výrastok, ktorý ste tam prednedávnom ešte nemali? Vaša prvá reakcia bude pravdepodobne strach. Čo to môže byť? A je to nebezpečné? Ak výrastky nebolia a pripomínajú vám bradavice, môže ísť o papilómy.

Čo sú papilómy

Ako vyzerajú papilómy a ako ich odlíšite napríklad od klasických bradavíc? Papilómy sú malé nezhubné (nerakovinové) nádory, ktoré sa objavujú na pokožke a majú hrudkovitý tvar. Skladajú sa z krvných ciev a kolagénu, obklopeného kožou.

Nie sú bolestivé a ani nijako nebezpečné. Sú skôr estetickým problémom. Taktiež sa neprenášajú z človeka na človeka.

Papilómy „obľubujú“ vlhké a teplé miesta na tele, kde aj najčastejšie vznikajú. Preto sú často problémom obéznych ľudí. Vytvárajú sa totiž najmä v záhyboch pokožky. Najčastejšie sa môžu objaviť papilómy na krku, na očných viečkach, v podpazuší alebo v oblasti slabín. Ak si nie ste istý, či sa u vás objavili práve papilómy obrázky na internete vám môžu poradiť, napríklad na googli.

VEDELI STE ŽE:

„Papilómy majú zvyčajne rovnakú farbu ako okolitá pokožka? Len zriedka sú tmavšie a môžu pripomínať bradavice.“

Aké sú príčiny ich vzniku?

Pýtate sa, prečo vznikajú papilómy? Príčinou je ľudský papilomavírus (HPV). K ich výskytu však prispieva aj nadváha a s ňou súvisiace trenie pokožky (napríklad na stehnách a slabinách), potenie, dedičnosť, vyšší vek alebo kožné poranenia.

Liečba papilómov

Ak vám papilómy nevadia, nespôsobujú žiadne ťažkosti a nemenia sa, nemusíte im venovať pozornosť. Určite ich však riešte v prípade, ak sú na mieste, ktoré často triete (napríklad oblečením) alebo ak by menili farbu, či tvar.

Ako odstrániť papilómy? A existujú nejaké babské rady na papilómy, ktoré môžete vyskúšať aj doma? Zopár ich existuje.

  • Odstránenie pomocou dentálnej nite. Papilóm jednoducho podviažete dentálnou niťou, čím prerušíte krvný obeh. Potom potiahnete a papilóm odpadne.
  • Jablčný ocot. Vatu namočte do octu, priložte na papilóm a nechajte niekoľko hodín pôsobiť.
  • Jód. Používajte ho rovnako, ako jablčný ocot. Po čase papilóm vďaka pôsobeniu jódu odpadne.
  • Tea tree olejPapilómy vysušuje, pôsobí antisepticky.
  • Krém na papilómy. Ktorý zakúpite v lekárni. Často obsahuje výťažok z lastovičníka. Odstraňuje papilómy, aj bradavice. Pozrite si ponuku v našom eshope.
  • Krémy na problematickú pleť. Ktoré účinkujú proti vírusom a bradaviciam. Sú taktiež voľnopredajné.

Samozrejme, najbezpečnejšie je navštíviť kožného lekára, ktorý v prvom rade určí, či sa skutočne jedná o papilómy. Následne ich môže odstrániť za pomoci tekutého dusíka, laserom alebo chirurgicky. Následne sa postihnuté miesto lieči lokálnymi antibiotikami. Liek na papilómy neexistuje. Lekár však môže odporučiť očkovanie proti HPV.

Kompletná ponuka produktov na papilómy a bradavice

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡