Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Pestrec mariánsky. Bodliak alebo vzácny liek?

Pestrec mariánsky. Bodliak alebo vzácny liek?

Ostropestrec mariánsky, známy skôr ako pestrec mariánsky je rastlina, ktorú si veľmi jednoducho môžete pomýliť s bodliakom. Má podobné fialové kvety, chránené pichliačmi a hrubú, husto olistenú stonku. Pokiaľ však ide o liečivú silu, bodliak sa pestrecu rovnať nemôže. Pestrec mariánsky je veľmi vzácne prírodné liečivo, ktoré je prospešné najmä pre pečeň.

Silymarín – najdôležitejšia zložka pestreca

Pestrec obsahuje mimoriadne zaujímavé látky. Je to najmä silymarín, čo je bioflavonoid, ktorý bráni prenikaniu toxických látok do pečene. Silymarín sa nachádza najmä v semenách pestreca.

V rastline sa táto látka tvorí v druhej polovici septembra a v októbri, a to pri teplote okolo 250°C. Preto je v našich podmienkach takmer nemožné dopestovať pestrec s vysokým obsahom silymarínu. Našťastie, drvené a sušené semená sa dajú zakúpiť.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov s obsahom pestreca. 

Prezrite si našu ponuku.

Okrem toho obsahuje pestrec bielkoviny, nenasýtené mastné kyseliny – linolovú a olejovú, množstvo vitamínu E a aminokyseliny s obsahom síry.

Prečo užívať pestrec mariánsky?

Vďaka látkam, ktoré obsahuje má ostropestrec mariánsky prospešné účinky na ľudský organizmus:

  • Je liekom na akútne a chronické poškodenia pečene – pri toxickom poškodení pečene liekmi alebo hubami, ale slúži aj ako doplnková liečba cirhózy pečene.
  • Je prospešný pre tráviaci systém – pri dlhodobom užívaní pomáha pri nadúvaní, plynatosti a pálení záhy.
  • Pomáha pri chemoterapii a liečbe nádorov – silymarín znižuje aktivitu látok, ktoré podporujú rast nádorov.
  • Má pozitívny vplyv na metabolizmus – napomáha k celkovému prečisteniu organizmu.
  • Pozitívne vplýva aj na psychiku – pomáha pri depresiách, ale aj pri celkovej únave a vyčerpaní.
  • Má priaznivý vplyv na hladinu cukru a cholesterolu v krvi.
  • Je liekom na choroby žlčníka a sleziny.

Jeho účinky boli predmetom viacerých vedeckých výskumov. Tie preukázali, že látka silymarín je naozaj skvelým rastlinným liekom, a to najmä na choroby pečene.

Má pestrec aj nežiaduce účinky? Jeho užívanie je bezpečné. Avšak ľudia, ktorí majú vysoký krvný tlak, by jeho užívanie mali konzultovať s lekárom. Pestrec sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám.

Ako užívať pestrec mariánsky?

Ako sme už spomenuli, v našich podmienkach sa kvalitný pestrec dopestovať nedá. Dá sa zakúpiť v sušenej podobe, ako tinktúra, olej, či výživový doplnok.

Veľmi obľúbený a mimoriadne účinný je čaj z drveného a sušeného plodu alebo porciovaný čaj, ktorý obsahuje práve spomínaný silymarín. Ak sa rozhodnete pre tablety alebo kapsule, oceníte ich nielen ako podpornú liečbu pečene, ale aj pri celkovej detoxikácii organizmu.

Na trhu je aj olej z pestreca, ktorý je skvelý na trávenie. Výhodou je, že sa jedná o čisto prírodné produkty, bez akýchkoľvek alergénov.

Autor: Mgr. Ondrej Ferenčík

 

 

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡