Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Osýpky. Prečo sú nebezpečné a ako sa chrániť?

Osýpky. Prečo sú nebezpečné a ako sa chrániť?

Vysoko nákazlivé infekčné ochorenie, ktoré je aj dnes, napriek vysokej miere zaočkovanosti, veľmi nebezpečné. To sú osýpky. Prečo sú nebezpečné, ako ich rozoznáte a ako sa voči nim brániť?

Čo sú osýpky a aké sú príznaky

Ide o vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša kvapôčkovou infekciou a priamym kontaktom s chorým - prostredníctvom výlučkov z nosa, slín, či pri kašli. Možný je prenos prostredníctvom kontaminovaných predmetov, no je to menej časté. Vírus vstupuje do tela hornými dýchacími cestami a spojovkami.

Osýpky patria k najzávažnejším vírusovým chorobám detského veku. Objaviť sa však môžu aj u dospelých osôb.

Začínajú sa horúčkou, kašľom, nádchou, zápalom spojiviek a svetloplachosťou. Tieto príznaky trvajú asi 3 dni.

Nastupuje ďalšie štádium ochorenia, kedy sa objavujú typické príznaky osýpok – splývavé vyrážky na záhlaví, ktoré sa šíria na krk, tvár, brucho, ruky a nohy. Ako vyzerajú vyrážky pri osýpkach? Sú to červené škvrny, ktoré postupne tmavnú. Viac vám napovie fotografia.

Osýpky

Prečo sú osýpky nebezpečné?

Rizikom nie sú ani tak samotné osýpky, ako pridružené komplikácie. Často totiž dochádza k zápalu pľúc alebo zápalu mozgových blán. Toto ochorenie je vo svete stále jednou z najčastejších príčin úmrtia detí do 5 rokov! Výskyt osýpok vo svete je pomerne veľký, a to najmä v Afrike a krajinách východného Stredomoria (1). Dôvodom je nízka zaočkovanosť.