Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Ach tie ženské infekcie

Ach tie ženské infekcie

Mnoho z vás má iste reálnu skúsenosť s pocitom "rezania žiletkou" pri močení. I keď infekcie močových ciest (IMC) nemajú vždy až taký dramatický priebeh, rozhodne nie sú príjemným zážitkom, či už sa vyskytujú raz za život, alebo nás postihnú počas života častejšie.

Ženy trpia močovými infekciami častejšie ako muži. V reprodukčnom veku a v období sexuálnej aktivity sa u žien IMC vyskytujú 20 až 50 krát častejšie ako u mužov. Je to vďaka anatomickému usporiadaniu urogenitálneho systému u žien. Močová trubica ženy je oveľa kratšia, a preto je pravdepodobnosť prieniku infekcie do močových ciest oveľa vyššia.

Infekciu zvyčajne spoznáte podľa typických príznakov, akými sú časté nutkanie na močenie, pálenie, rezanie najmä na konci močenia, kŕčovité bolesti v oblasti podbruška a kalný moč s prítomnosťou bielkovín, prípadne i krvi. Infekcia môže prebiehať celkom "ticho" čiže bez príznakov.

Bez upozornenia

Veľmi často sa v praxi stretávame s tzv. asymptomatickou (bezpríznakovou) bakteriúriou, čiže prítomnosťou baktérií v moči bez zjavných zdravotných komplikácií. Aj v takomto prípade ide o infekciu močových ciest, aj keď človek nepociťuje ťažkosti.

U väčšiny ľudí s asymptomatickou bakteriúriou dôjde k samovoľnému vymiznutiu infekcie, ale u 30% sa v priebehu 1 roku prejaví infekcia s celkovými príznakmi. Medzi rizikové skupiny, u ktorých sa asymptomatická bakteriúria môže ľahko "zvrhnúť" patria najmä tehotné ženy, starší pacienti, diabetici a ľudia s ochorením obličiek.

Neriešiť sa neoplatí

Zanedbanie prvotných príznakov infekcie môže viesť k chronickému zápalu a u predisponovaných pacientov môže dokonca viesť k poškodeniu funkcie obličiek.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete široké portfólio liečiv pre dámy. 

Prezrite si našu ponuku.

V prípade akéhokoľvek podozrenia na infekciu močových ciest neváhajte a otestujte sa! Vďaka domácemu testu Urinfekt test, si sami doma v priebehu 2 minút potvrdíte alebo vyvrátite podozrenie na infekciu močových ciest. Infekcie močových ciest netreba podceňovať, treba sa voči nim efektívne brániť.

Aj kandidózu môžete odhaliť rýchlo

Liečbu urologických infekcií u žien často komplikujú vaginálne kvasinkové infekcie, ktoré často vznikajú po podaní antibiotík počas preliečenia infekcií močových ciest.

Vo väčšine prípadov kandidózu spôsobuje kvasinka Candida albicans. Ženy na kandidózy trpia už od obdobia dospievania. Po preliečení sa im nezriedka vracajú obmedzujú ich v bežnom živote i v partnerských vzťahoch.

Až 75% žien aspoň raz za život prekonali kandidózu, z toho asi polovica žien opakovane. Ohrozené sú najmä ženy s oslabenou imunitou, ženy užívajúce antibiotiká alebo antikoncepciu, tehotné ženy, diabetičky a ženy v období menopauzy.

Dnes už máme k dispozícii test, ktorý rýchlo, jednoducho a v pohodlí domova dokáže potvrdiť alebo vyvrátiť podozrenie na kvasinkovú infekciu – Kandida testVýsledky testu sú čitateľné už po 10 minútach. Včasné odhalenie infekcie vám umožní okamžite riešiť váš zdravotný problém.

Ako intímne problémy riešiť?

V prípade kandidózy a príznakov ako pocity svrbenia a pálenia intímnych partií vynikajúco zaberajú rôzne voľne dostupné krémy alebo vaginálne kapsule ako Vagisan, či Canesten. Keďže sa tieto problémy často objavujú pri užívaní antibiotík, odporúča sa liečbu antibiotikami doplniť o vhodné probiotiká na úpravu črevnej mikroflóry. Na podporu intímnej pohody u žien existujú aj rôzne výživové doplnky, napríklad Indonal.

Ak vás trápia vážnejšie problémy, infekcie a zápaly močových ciest, určite navštívte lekára. Popri predpísanej liečbe však môžete užívať aj bylinné čaje alebo doplnky výživy s výťažkom z brusníc alebo prasličky roľnej. Vynikajúce sú tiež enzýmy, napríklad Wobenzym, ktoré užívate vo forme tabliet a podporia liečbu. Fungujú aj ako prevencia pri opakovaných zápaloch.

Nedajme im šancu!

Nezanedbateľnou súčasťou prevencie voči recidíve urologenitálnych infekcií je aj úprava životosprávy a niektorých zlozvykov. Zápalu močových ciest možno predchádzať používaním špeciálnych intímnych umývacích gélov a emulzií. Tie sú určené špeciálne pre ženy a nenarúšajú mikroflóru intímnych partií.

Ako prevencia vynikajúco fungujú aj bylinné čaje pre ženy a rôzne doplnky výživy pre zdravie močových ciest. Správna hygiena, teplé oblečenie (zakrývajúce najmä kríže), dodržiavanie pitného režimu a návšteva toalety v čase potreby sú správne návyky, ktoré nás učia už v škôlke. Kedy sa už poučíme?