Ako si poradiť s potením

Pokožka a vlasy |

Príčiny potenia a tipy ako ho eliminovať

Potenie je jednou z telesných funkcií človeka, ktorej úlohou je regulovať telesnú teplotu. Uvoľňuje tekutiny z potných žliaz na báze soli. Čiže potiť sa v normálnom množstve je úplne prirodzené a v konečnom dôsledku aj nevyhnutné. Tak ako je problémom nadmerné potenie, je ním aj nedostatočné potenie. Absencia potu môže byť nebezpečné, pretože zvyšuje riziko prehriatia.  K častiam tela, kde sa človek potí najčastejšie patria: podpazušie, tvár, dlane rúk a chodidlá. K faktorom, ktoré stimulujú nadmerné potenie zasa patria:

   - Zvýšená teplota: či už ležíme v posteli s teplotou alebo na pláži, keď je vonku teplota vzduchu viac ako 30°, má to rovnaký efekt, pretože sú to impulzy, ktoré stimulujú nadmerné potenie.

   - Emócie a stres: k týmto faktorom nepochybne patria hnev, strach, rozpaky, úzkosť, emocionálny stres, ktoré sú nám všetkým viac ako známe. Dokonca nie je vylúčené, že ich zažívame v bežnom živote aj viackrát za deň. Stres je nepriateľom viacerých ochorení a nadmerné potenie neobišiel. Spomeňme si napríklad na skúškové obdobie alebo prijímací pohovor do práce. Keďže to malo pre nás veľký význam, prirodzene sme sa obávali ako to dopadne a vtedy pracovali naše potné žľazy na maximum, čím nám nepekne znepríjemnili danú situáciu.

   - Jedlo: je jedným z faktorov, ktoré dokážu ovplyvniť potenie. K takýmto jedlám zaraďujeme napríklad korenené jedlá, nápoje s obsahom kofeínu (vrátane sódy, kávy a čaju), alkoholické nápoje. Akékoľvek pikantné jedlo nás núti vziať si okrem servítky na utretie úst, aj servítku na utretie potu z tváre.

   - Choroby a lieky: nadmerné potenie nám môže spôsobiť napríklad rakovina, horúčka a lieky na jej zníženie, infekcie, hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi).

   - Menopauza: hormonálne výkyvy zapríčiňujú potenie, ktoré sa v období menopauzy prejavuje nekontrolovateľnými návalmi horúčav. Je to iba prechodné obdobie, ktoré sa dá zvládnuť vďaka produktom na zmiernenie prejavov menopauzy.

Dnes už asi ani neexistuje nič, proti čomu by sa nedalo bojovať resp. tlmiť to. Preto aj proti poteniu existujú odporúčania, čo je potrebné dodržiavať, aby sa potenie eliminovalo. Nižšie uvádzame zopár z nich:

1. Znížte prísun kofeinu

Aj keď je štart dňa s kávou pre vás potešením, potné žľazy si to myslieť nemusia. Existujú minimálne dve príčiny, ktoré môžu spôsobiť potenie z pitia kávy. Prvou je, že koféin stimuluje centrálny nervový systém, aktivuje potné žľazy – čím viac kofeinu pijete, tým ťažšie sa zbavuje potenia. Ďalšou, logickou príčinou je, že horúca káva spôsobuje, že sa naša telo prehrieva a preto sa potrebuje ochladiť – potením. Človek sa ťažko vzdáva vecí, na ktoré má vybudovaný návyk, preto je asi iba ťažko možné vypustiť kávu z denného rituálu, ale znížiť jej počet v rámci dňa nie je zasa až tak nemožné.

2. Vyhýbajte sa štipľavým jedlám

Rovnako ako kofein aj kapsaicín obsiahnutý v pikantných papričkách stimuluje centrálny nervový systém, čo spôsobuje, že sa viac potíme. Buď má táto látka na telo ten vplyv, že vzbudzuje stres alebo spúšťa nervové zakončenie, ktoré sa prejavuje, že máme pocit akoby sme boli v horúcom kúpeli.

3. Nespoliehajte sa na deodorant

Ak používate na eliminovanie potenia deodorant nie je to tou správnou voľbou. Deodorant iba prekrýva nepríjemný štipľavý zápach, zatiaľ čo antiperspirant je presne to, čo skutočne zabraňuje poteniu. Obsahuje soli hliníka, ktoré dokážu blokovať potné žľazy. Okrem toho antiperspirant obsahuje aj vône, ktoré prekrývajú aj prípadné zápachy.

V období leta je taktiež dôležité chrániť pokožku pred spálením, čo je pochopiteľné, nie len z hľadiska ochrany a prevencie pred rôznymi ochoreniami kože,  ale aj z hľadiska, že spálená koža je ďalšou z príčin nadmerného potenia, pretože jej poškodenie spôsobuje ťažkosti pri odvádzaní tepla z tela.

 

Nech sa páči pár tipov od Najlekaren.eu:

Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmoPri objednávke nad 20 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii