Hnačka a jej liečba

Imunitný systém a trávenie |

V článku sa dočítate:

  1. Čo je hnačka
  2. Aké sú príčiny hnačky
  3. Aké sú príznaky hnačky
  4. Ako liečiť hnačku
  5. Čo piť a jesť pri hnačke
  6. Ako predísť hnačke
  7. FAQ

Čo je hnačka?

Hnačka je riedka až vodnatá stolica, vyprázdňovaná v značnom objeme častejšie ako trikrát denne, alebo častý a naliehavý pocit potreby s nasledovným vyprázdnením riedkeho obsahu, často bez pocitu úľavy. Nie je to samostatné ochorenie, ale je prejavom ochorení tráviaceho systému, prípadne môže byť sprievodným príznakom ochorení, ktoré nepostihujú len tráviaci trakt (1).

Hnačka môže byť akútna, ktorá prichádza náhle a trvá 1-2 dni. Najčastejšie je to infekčná hnačka. Chronická hnačka je zas dlhodobá neprestávajúca hnačka, ktorá trvá minimálne 4 týždne a striedajú sa pri nej obdobia bez príznakov a obdobia s príznakmi hnačky.

VEDELI STE ŽE:

„Vo svete ročne zomrie na hnačky až pol milióna detí vo veku do 5 rokov? (2)“

Typy a príčiny hnačky

Existuje niekoľko typov značky, ktoré sa líšia práve v závislosti od toho, čo ich spôsobuje. Toto sú jednotlivé typy hnačiek a príčiny ich vzniku:

  • Osmotická hnačka. Vzniká pri zníženom vstrebávaní látok v čreve, napríklad po chirurgickom výkone na čreve, pri vírusovom poškodení črevnej sliznice, ale aj pri celiakii, či chorobách pečene a pankreasu.
  • Invazívna hnačka. Pri nej prenikne patogén do črevnej steny, rozvíja sa zápal a zvýši sa pohyblivosť čriev.
  • Sekrečná hnačka. Vyznačuje sa zvýšeným vylučovaním vody do čreva. Vzniká pri vírusovej infekcii a je charakteristická veľkými stratami tekutín a elektrolytov.
  • Zápalové hnačky. Sem patria napríklad salmonelózy, vírusové gastroenteritídy, kolibacilárne hnačky, parazitárne hnačky spôsobené prvokmi, ale aj tzv. cestovateľské hnačky, ktoré spôsobuje infekcia alebo hnačky z tepla.
  • Hnačky pri črevných zápaloch ako Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída.
  • Alergické hnačky. Vtedy vzniká hnačka po jedle, ktoré je alergénom – napríklad po lepku, či mlieku. Môže byť spôsobená aj liekmi.
  • Funkčné hnačky. Tu patrí hnačka zo stresu alebo pri syndróme dráždivého čreva.
  • Hnačky vyvolané liekmi a jedmi. Napríklad po liečbe antibiotikami alebo cytostatikami.

To znamená, že k hlavným príčinám hnačiek patria chirurgické zákroky na žalúdku a črevách, alergie a potravinové intolerancie, otravy jedlom, vírusové, bakteriálne a parazitárne infekcie, užívanie liekov, choroby ako pankreatitída, ulcerózna kolitída a celiakia, stres.

Hnačka a jej liečba

Dôvody hnačky však môžu byť aj banálnejšie, a to nevhodná kombinácia jedál a nedostatočne tepelne spracované jedlá. Veľmi častá je vírusová hnačka u detí, ktorá sa rýchlo šíri v kolektívoch. Nebezpečné sú hnačky u seniorov, ktoré pri veľkej strate minerálov a dehydratácii môžu viesť až k poruchám srdcového rytmu.

Príznaky a sprievodné javy hnačky

Všetky typy hnačky majú podobné príznaky:

  • Častá a riedka stolica, minimálne 3-5 krát za 24 hodín
  • Hnačka a kŕče v bruchu, plynatosť a nadúvanie
  • Bolestivé nutkanie na vyprázdňovanie
  • Slabosť a letargia
  • Zvracanie
  • Zvýšená teplota
  • Škvŕkanie v bruchu a grganie
  • Svrbenie konečníka
  • Zápach stolice a nezvyčajná farba

Práve nezvyčajná farba stolice často vystraší pacientov. Spravidla to však súvisí s potravou, ktorá bola prijatá.

Žltá hnačka je spôsobená množstvom prijatých tukov. Môže však signalizovať ochorenie pečene a žlčníka.

Zelená hnačka vzniká najčastejšie v dôsledku infekcií.

Čierna hnačka môže signalizovať prítomnosť krvi, ale jej príčinou je aj strava s vysokým obsahom železa.

Hnačka a krv v stolici môže byť príčinou hemoroidov, ale aj zápalových ochorení čriev. Ak v stolici spozorujete krv, navštívte lekára.

PREČÍTAJTE SI:

Krv v stolici. Čo môže znamenať?

Prečítať

Pozor na tieto príznaky!

Ak je hnačka spojená so silným zvracaním, nemožnosťou prijímať tekutiny, s horúčkou, ktorá trvá viac ako dva dni, silnými bolesťami brucha a kŕčmi, krvou v stolici, prípade žltým sfarbením kože, okamžite kontaktujte lekára. Tieto príznaky môžu byť veľmi nebezpečné, a to nielen v prípade detí a seniorov, ale aj ak je to hnačka u dospelých s týmito komplikáciami.

Hnačka a jej liečba. Krv v stolici.

Liečba hnačky

Ako zastaviť hnačku? Liečba hnačky sa zameriava na liečbu jej príčin, ale aj na zmiernenie príznakov. Lekár môže v závažnejších prípadoch, najmä pri vyššie spomenutých vážnych komplikáciách, predpísať infúznu liečbu, prípadne vykonať ďalšie vyšetrenia, ktoré odhalia prvotné ochorenie. U bakteriálnych hnačiek lekár predpíše antibiotiká.

Väčšinu hnačiek je možné vyliečiť doma, prípadne len s voľnopredajnými liekmi, ktoré odporučí lekár. Čo na hnačky zaberá?

  1. Črevné adsorbenciá – napr. aktívne uhlie. Viažu škodlivé látky (baktérie, vírusy).
  2. Antidiaroiká – napr. Enditril. Znižujú frekvenciu riedkych stolíc.
  3. Lieky, chrániace črevnú sliznicu – napr. Imodium. Obsahujú kombináciu želatíny a tanínu. Sú vhodné ak je dlhodobá hnačka u dospelých.
  4. Probiotiká pri hnačke. V prípade menej častej hnačky sú to probiotiká s kvasinkou Saccharomyces boulardii. Probiotiká sú však dobré aj na úpravu črevnej mikroflóry po hnačke.

Nevyhnutná je tiež diéta pri hnačke, dostatok tekutín, najmä slabší čierny čaj a minerálky bez bublín, prípadne rehydratačné roztoky, ktoré sú prevenciou straty minerálov a dehydratácie.

Pitný režim a strava pri hnačke

Čo je dobré na hnačky a ako by mal vyzerať jedálniček? Strava pri hnačke má obsahovať potraviny, ktoré sú schopné normalizovať stolicu. Patrí sem ryža a ryžová kaša, zemiaková kaša, sucháre z bielej múky, staršie pečivo z bielej múky. Medzi diétne jedlá pri hnačke patrí aj chudé mäso alebo ryby, ktoré sú pripravené na pare, nie na oleji! V ďalších dňoch možno pridať aj banány, či vývary.

Čo pomáha na hnačku u detí? Deťom sa podáva mrkvový alebo ryžový odvar a podľa veku a podľa toho, ako dlho trvá hnačka u detí sa pridajú piškóty, ryžová a zemiaková kaša, nemastné vývary a neskôr varené biele mäso. U dojčiat je vhodné materské mlieko, prípadne sa pokračuje v už zavedenej mliečnej náhrade.

Pri hnačke určite nekonzumujte mastné a korenené jedlá, mlieko a mliečne výrobky, vajcia, čerstvé ovocie a zeleninu.

Dopĺňajte tekutiny! Prevencia dehydratácie je pri hnačke nevyhnutnosťou tak u detí, u dospelých, ako aj u seniorov. Pite minerálky bez bublín a čierny čaj, prípadne čistú vodu. Vyhnite sa sladeným nápojom, káve a džúsom.

PREČÍTAJTE SI:

Voda – základ života. Dodržiavate správny pitný režim?

Prečítať

Prevencia hnačky

Ako predísť hnačke? Určité preventívne opatrenia môžu zabrániť infekčnej hnačke. Mimoriadne dôležitá je hygiena. Pred každým jedlom je nutné dôkladne si umyť ruky. Patogény, ktoré spôsobujú hnačku, sa do tela môžu dostať aj prostredníctvom potravín. Ovocie a zeleninu pred konzumáciou umyte, potraviny dostatočne tepelne upravte. Ak ste v zahraničí, dávajte si pozor na to, čo jete a pijete. Nejedzte potraviny, kúpené na pouličných trhoch.

Zdroje:

  1. https://sk.wikipedia.org/wiki/Hna%C4%8Dka
  2. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/diarrhoeal-disease

 

Najčastejšie otázky

1. Čo mám jesť pri hnačke?

Sú to potraviny s nízkym obsahom vlákniny. Jedzte čisté ryžové a zemiakové kaše, staršie biele pečivo a sucháre, neskôr aj piškóty, varené biele mäso a banán.

2. Čo mám piť pri hnačke?

Čistú vodu, nesladený slabý čierny čaj a minerálky bez bublín.

3. Čo mi hrozí pri hnačke?

Rizikom je najmä dehydratácia. Preto musíte dostatočne piť! Ak nemôžete pri hnačke piť, resp. v sebe tekutiny neudržíte, kontaktujte lekára. Nebezpečné je to najmä pre seniorov a malé deti.

4. Čo robiť, ak má hnačku dieťa?

Taktiež dávajte potraviny bez vlákniny a dostatok tekutín. Ak hnačka neustúpi o 2-3 dni alebo je dieťa letargické, má zvýšenú teplotu a silné kŕče v bruchu, prípadne zvracia, ihneď kontaktujte lekára.

5. Aké lieky na hnačku si mám kúpiť?

Poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. Vhodné je aktívne uhlie, Imodium, Enditril, Smecta a pod. Na úpravu črevnej mikroflóry sú vhodné probiotiká. Ako prevencia dehydratácie zas rehydratačný roztok.

Hnačky a zvracanie - kompletná ponuka

Z našej poradne:

📅 Dátum: 22. 11. 2010

👩‍🦰 Otázka: Chcela by som sa spýtať na niečo vhodné proti hnačke pre dieťa. Ďakujem ❤️

👩‍⚕ Odpovedá Mgr. Katarína Mečiarová: Dobrý deň,

doporučujeme kvapky Hylak forte, ktoré obsahujú baktérie bežne sa nachádzajúce v tráviacom trakte a sú dôležité pre správne trávenie.

Ak ťažkosti neprejdú do troch dní, doporučujeme návštevu lekára.

MÁTE OTÁZKU?

Ak sa nás chcete niečo spýtať alebo si chcete pozrieť odpovede na ďalšie otázky, pozrite si našu online poradňu.

Online poradňa

📅 Dátum: 10. 08. 2019

👩‍🦰 Otázka: Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či pri hnačke, ktorá trvá už druhý deň, môžem podať Laktobacily 9 pre 3,5 roč.chlapčeka, popritom som mu už podala aj Hylak forte alebo by ste mi poradili čo v takomto prípade podať. Ďakujem ❤️

👩‍⚕ Odpovedá Mgr. Katarína Mečiarová: Dobrý deň, Lactobacily 9 sú nevhodné do 3 rokov, takže pre 3,5 ročné dieťa môžete podať 1 kapsulu.

Okrem Hylaku je veľmi účinná aj Enterina s obsahom probiotických kmeňov, prípadne Smecta vrecká (2 x denne), alebo Tasectan vrecká (1-2x denne).

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡

 
Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmoPri objednávke nad 39 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii