Čierne uhlie nielen na trávenie! Ako ešte pomôže?

Imunitný systém a trávenie |

Máte tráviace ťažkosti? Možno siahnete po čiernom uhlí. Urobíte určite dobre. Čierne uhlie je vynikajúci absorbent a funguje tak, že pohlcuje škodlivé látky v tráviacom trakte. A tak pomôže pri rôznych vírusových a bakteriálnych infekciách čreva a pri hnačkách. To však nie je všetko.

Zaujímavé účinky čierneho uhlia

Takže čo ešte čierne uhlie dokáže? Pomôže pri týchto problémoch:

  1. Otrava liekmi. Vďaka jeho absorpčnej schopnosti dokáže aktívne uhlie pohltiť toxíny po otrave alebo predávkovaní sa liekmi. Štúdie [1] hovoria o tom, že ak človek po otrave liekmi užije dostatočne skoro aktívne uhlie v dávke 50 až 100 gramov, množstvo vstrebaných liekov sa môže znížiť až o 74%. Včasným podaním sa teda dá zabrániť fatálnym následkom predávkovania liekmi.
  2. Nadúvanie. Pri nadúvaní vznikajú v črevách plyny. Čierne uhlie ich dokáže absorbovať a tak zmierniť ťažkosti, ktoré sú s nadúvaním spojené.
  3. Hnačky. Ak ide o hnačky, ktoré sú spôsobené diétnymi chybami, čierne uhlie ich dokáže potlačiť.
  4. Bolesti hlavy. Uľaví od bolestí hlavy, ktoré sú spôsobené tráviacimi poruchami.
  5. Zbavuje mastnoty. A to vďaka absorpčnej schopnosti. Preto sa odporúča aj na použitie na pleť, či na vlasy.

Rozdrvené čierne uhlie môžete vmasírovať do korienkov vlasov alebo si pripraviť masku na tvár s čiernym uhlím. Aj keď sa často spomína aj zápcha, čierne uhlie na zápchu nie je určené.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov s aktívnym uhlím

Pozrieť ponuku

Čierne uhlie môžu užívať aj deti od troch rokov. Čierne uhlie pre deti sa nelíši od toho pre dospelých. To znamená, že deti od troch rokov užívajú rovnaké tablety ako dospelí.

Mýty o čiernom uhlí

Možno ste už počuli o mnohých jeho zázračných účinkoch. Nie všetky tvrdenia sú však pravdivé. Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito mýtmi:

  • Aktívne čierne uhlie na chudnutie. Ak nemáte tráviace ťažkosti, nie je vhodné denne užívať čierne uhlie. Žiadne výskumy nepotvrdili, že by pomáhalo pri chudnutí. Ak aj niekto po jeho dlhodobom užívaní schudne, dôvodom je zhoršené vstrebávanie živín zo stravy, čo je mimoriadne nezdravé.
  • Uhlie na prevenciu „opice“. Čierne uhlie nedokáže znížiť hladinu alkoholu v krvi, ani zmierniť príznaky po užití alkoholu.
  • Živočíšne uhlie na zápchu. Užíva sa, naopak, pri hnačke, nadúvaní a zvracaní.
  • Detoxikácia organizmu. Ďalší mýtus, ktorý sa nezakladá na pravde. Čierne uhlie totiž dokáže detoxikačne pôsobiť jedine v tráviacom trakte. O detoxikáciu organizmu sa starajú obličky a pečeň.

Skúsili ste ho užiť na prevenciu „opice“, či na chudnutie? Prinieslo vám čierne uhlie skúsenosti – pozitívne, či negatívne?

Napriek týmto mýtom je určite skvelé na trávenie. Ak chcete užívať čierne uhlie tabletky sú ten najlepší spôsob. Na výber sú lieky od viacerých výrobcov, napríklad Carbo aktívne uhlie, Carbosorb a iné.

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26409027/

Čierne uhlie nielen na trávenie! Ako ešte pomôže?

Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmoPri objednávke nad 25 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii