Pozor na jesenné alergie a depresie!

Alergia a dýchanie |

Alergie

Peľová sezóna zvyčajne trvá do konca októbra. „Dominantné zastúpenie bude mať v tomto období peľ ambrózie (silný alergén) a slabo alergizujúcej pŕhľavy. „Sezóna tráv“ sa síce skončila, ale ich peľ sa naďalej vyskytuje v ovzduší v nižších koncentráciách. Peľ paliny (bylina so striebornosivými listami a malými žltými kvetmi) sa bude vyskytovať už len v nižších hladinách. Pokles denných hladín peľu, samozrejme, ovplyvní ochladenie a zrážky. Vlhko a teplo prinesie nárast denných koncentrácií spór vzdušných húb," konštatovala Mária Zámečníková z odboru objektivizácie faktorov životných podmienok ÚVZ SR.

Alergiu nepodceňujte 

Aj jej „mierne príznaky“ môžu ohroziť zdravie a citlivejším jedincom dokážu spôsobiť rôzne komplikácie. Je dobré vedieť, kedy a kde sa nachádzajú jednotlivé alergény, aby ste sa im mohli vyhnúť. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, kde je koordinačné centrum PIS (Peľová informačná služba), zbiera výsledky z monitorovacích staníc v rámci regionálnych úradov. Centrum vypracováva komplexné prognózy, ktoré uverejňuje na stránke www.alergia.sk. Na tejto stránke sa nachádzajú podrobnosti o peľovej situácii na území celého Slovenska. Informácie ohľadom alergie a jej liečby je nutné konzultovať v alergologických ambulanciách s odborným lekárom.

Depresia

Na jeseň začína ubúdať aj z množstva slnečného svitu, čo ovplyvňuje náladu, vyvoláva únavu či apatiu. Za najlepší prostriedok, ako sa vyhnúť možnému depresívnemu stavu, považuje docent Róbert Ochaba, vedúci odboru podpory zdravia ÚVZ SR, jednoznačne športovú aktivitu: „Pohyb dokázateľne zlepšuje náladu vďaka uvoľňovaniu endorfínov, tzv. hormónov šťastia. Fyzická aktivita má dlhodobo priaznivý vplyv na ľudí, ktorí majú sklony k negatívnym myšlienkam. Odporúčam cvičenie, najlepšie pravidelné, beh, ale vhodné sú aj dlhšie prechádzky.“ Pri vážnejších stavoch je potrebná odborná pomoc lekára.

Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmoPri objednávke nad 20 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii