Kedy je vhodné kúpiť domov tlakomer

Alergia a dýchanie |

Digitálny tlakomer na doma


Uponáhľaná doba plná stresu si vyberá daň aj v podobe rôznych zdravotných problémov. K tým najzávažnejším patria jednoznačne tie so srdcom. Poradíme vám, kedy je dobré mať doma tlakomer a ako si čo najpresnejšie odmeriate krvný tlak.

 

Problémom je vysoký aj nízky tlak


Srdce by sme si mohli predstaviť ako malú, ale výkonnú pumpu. Tlak, ktorý vytvára srdce, aby mohlo pumpovať krv cez cievy, voláme krvný tlak. Problémy s ním si nie vždy všimneme, a aj preto je dôležité chodiť na preventívne prehliadky k svojmu lekárovi. Tlak sa zvyšuje pri veľkej záťaži, športe či návale emócií. Ak je však krvný tlak vysoký  aj v pokoji, treba zistiť, kde je problém. Opakom je zasa nízky tlak. Ten si všimnete skôr ako vysoký, lebo sa prejavuje závratmi, pocitmi chladu, výrazným potením. Pre zdravý a plnohodnotný život je dôležité svoj krvný tlak poznať a vedieť si pomôcť vo chvíli, keď začne kolísať.

 

Meranie tlaku aj doma


Tlak vám odmeria váš lekár, no ak si ho potrebujete kontrolovať pravidelne, je najvyšší čas kúpiť si tlakomer. V dnešnej dobe patrí k tým najobľúbenejším digitálny tlakomer. Jeho veľkou výhodou je,  že je mobilnejší a pracovať sa s ním naučíte ľahko a rýchlo. Funguje na princípe senzorov a oscilácie, ktorú zaznamenáva čip v tlakomeri. Váš tlak si potom môžete skontrolovať na displeji a niektoré z nich dokážu ukladať merania do pamäti. 

Digitálny tlakomer nestanovuje hodnoty systolického a diastolického tlaku, ale hodnotu stredného tlaku. Ten je taký, pri ktorom sú tlakové zmeny najväčšie. Systolický a diastolický tlak sa následne elektronicky dopočítava. Pri meraní tlaku je dobré poznať pár zásad, aby bolo presné a vyhli ste sa zbytočnej panike. 

Tlak si merajte v pokoji, kedy nie ste po práci alebo športe a nepili ste kávu. Pred meraním sa uvoľnite, posaďte sa a nehýbte sa. Tlakomer sa dáva na holú ruku – buď na pažu alebo na zápästie, kde by nemali byť ani šperky. Merať by sa malo v oblasti srdca. Najskôr odmerajte tlak na jednej aj druhej ruke. Na tej s vyšším tlakom potom urobte opakované meranie. Ak si budete krvný tlak merať pravidelne, vhodné je robiť tak v približne rovnakom čase. Na záver ešte jedna rada - ak sa vám nameraná hodnota zdá príliš vysoká alebo nízka, meranie tak po piatich minútach zopakujte. Ak je v hodnotách prvého a druhého merania veľký rozdiel,  môžete spraviť tretie meranie. 

Zdravie je prednejšie ako čokoľvek iné, ale dobrou správou je, že aj tlakomer si môžete vybrať v rôznych cenových hladinách. Pozorne si vždy prezrite ich ponuku a vyberte si taký, ktorý spĺňa vaše predstavy. 


 

Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmo Pri objednávke nad 25 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii