Prečo je draslík dôležitý a kedy ho dopĺňať?

Alergia a dýchanie |

Draslík je tretím najviac sa vyskytujúcim minerálom v tele. Už z toho je zrejmé, že je pre organizmus skutočne dôležitý. Čo môže spôsobiť nedostatok alebo naopak nadbytok draslíka, si môžete prečítať v našom článku.

Úlohy draslíka v organizme

Aké funkcie má draslík v tele? Veľmi dôležité. Nachádza sa totiž v bunkách, kde sa podieľa na stabilite vnútorného prostredia a je doslova nevyhnutý pre fungovanie organizmu.

Okrem toho významne ovplyvňuje fungovanie nervového a svalového systému a udržiava normálny tlak krvi. Dôležitý je pre zdravie kostí, svalov a obličiek. Jeho dostatok podporí fyzickú výkonnosť a dokonca aj psychickú vyrovnanosť.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo doplnkov výživy s draslíkom

Pozrieť ponuku

Čo teda môže spôsobiť málo draslíka v krvi a aké má nedostatok draslíka prejavy?

  • Bolesti hlavy
  • Poruchy srdcového rytmu
  • Slabosť
  • Ospalosť
  • Svalové kŕče

Nedostatok draslíka tiež zvyšuje riziko cukrovky, srdcových ochorení a mŕtvice. Za zmienku stojí aj pomer sodíka a draslíka. A to z dôvodu, že draslík prispieva k odstráneniu prebytočného sodíka a tým pomáha znižovať krvný tlak a predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam.

 


 

Jamieson Draslík 100 mg s postupným uvoľňovaním 100 tbl

Jamieson Draslík 100 mg

Výživový doplnok Draslík prispieva k udržaniu správneho krvného tlaku, k optimánej činnosti...

12,70€

objaviť 〉

 

NATURVITA DRASLÍK

NATURVITA DRASLÍK

NATURVITA DRASLÍK. Výživový doplnok s obsahom draslíka 40mg v jednej tablete...

3,75€

objaviť 〉

 

Naturica Draslík forte

Naturica Draslík forte

Výživový doplnok s obsahom draslíka určený na jeho doplnenie pre organizmus. Pri dennom príjme...

4,72€

objaviť 〉

 

Draslík - GymBeam, 60cps

Draslík - GymBeam, 60cps

Draslík je esenciálny minerál a výživový doplnok, ktorý pozitívne ovplyvňuje nervovú činnosť a krvný tlak...

3,01€

objaviť 〉

 

 


 

Nadmerné množstvo sodíka spôsobuje aj zadržiavanie vody v tele. Vďaka draslíku dochádza k odbúravaniu nadbytočného sodíka a tým aj k vylučovaniu nadbytku vody.

Nebezpečný je, naopak, aj nadbytok draslíka. Môže sa prejavovať pocitmi slabosti a dokonca aj zvracaním, či hnačkami. Je preto nevyhnutné udržiavať jeho vyváženú hladinu v organizme.

VEDELI STE ŽE:

„Nadbytok draslíka môže byť veľmi nebezpečný? Toto riziko vzniká napríklad pri ochorení obličiek a môže viesť až k zástave srdca!“

Kedy je potrebný zvýšený príjem draslíka?

Pokles draslíka v krvi môže nastať z rôznych dôvodov. Tento stav môže vzniknúť napríklad pri užívaní preháňadiel a diuretík (liekov podporujúcich močenie).

Rizikom je tiež hnačka a chronické zvracanie, pri ktorých dochádza k stratám tekutín a minerálov. Ak sa nadmerne potíte, vaše telo taktiež prichádza o minerály. Preto by na správne hodnoty draslíka mali myslieť aj športovci a ťažko pracujúci ľudia. Vhodné je v takýchto prípadoch dopĺňať draslík nielen zo stravy, ale aj vo forme výživových doplnkov.

Ako prijímať draslík v potrave

Pri vyššie spomínaných ťažkostiach nestačí prijímať draslík v potrave, ale je potrebné ho aj dopĺňať. Ak však nepatríte do skupiny ľudí s nadmerným potením, hnačkou, chronickým zvracaním alebo k ľuďom, ktorí užívajú diuretiká a preháňadlá, postačí vám draslík v strave. Najviac ho nájdete v banánoch, sušených marhuliach a zemiakoch.

A čo draslík a káva? Áno, aj kávičkári sa potešia, pretože káva je skutočne zdrojom draslíka. Draslík nájdete v ovocí, zelenine, či kvalitnom mäse.

Taktiež sa nachádza draslík vo vode. Samozrejme, v minerálnej. Aj preto je vhodné počas horúcich letných dní, kedy sa nadmerne potíme, dopriať si minerálne vody, prípadne doplniť draslík formou tabliet.

Upozornenie

Užívanie draslíka je dôležité skonzultovať s lekárom, alebo s farmaceutom, hlavne ak pacient užíva nejaké lieky. Je to minerál, ktorého užívanie netreba brať na ľahkú váhu a naozaj nie je pre každého.

Kompletná ponuka produktov s draslíkom

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡

 
Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmoPri objednávke nad 39 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii