Imunitný systém a ako ho posilniť

Imunitný systém a trávenie |

Čo je imunitný systém?

Systém, ktorý je tvorený špeciálnymi bunkami, molekulami, tkanivami a orgánmi, ktorý nás každodenne chránia pred chorobami a rôznymi škodlivými mikroorganizmami, predstavuje takzvaný imunitný systém. Ak správne funguje – nie je ničím narušený – vykonáva skvelú prácu pri udržiavaní zdravia ľudí a predchádza infekciám. Ak však nastanú problémy s imunitným systémom, môžu nastať závažné zdravotné problémy.

Individualita pri každom jedincovi bola už častokrát spomínaná a ani pri imunitnom systéme to nebude inak. U každého človeka ja odlišný, ale spravidla by sa dospievaním mal stávať silnejším a odolnejším, pretože v tom čase sme si už prešli a boli vystavení viacerým patogénom, ktoré imunitu zväčšovali. Preto majú dospievajúci aj dospelí menšiu tendenciu ochorieť v porovnaní s malými deťmi. Po vytvorení protilátok zostávajú v tele kópie, takže ak sa daný antigén objaví nanovo, môže byť rýchlejšie zdolaný. Preto niektoré choroby, ako sú napríklad ovčie kiahne, dostaneme iba raz, pretože po prvom napadnutí v tele zostáva uložená protilátka proti ovčím kiahňam, ktorá je pripravená a čaká na ich zlikvidovanie pri najbližšom napadnutí. Tento proces sa nazýva imunita.

Typy imunitného systému

Existujú tri typy imunity a to vrodená, adaptívna a pasívna. Vrodená predstavuje určitú úroveň imunity, s ktorou sme sa narodili. Ľudský imunitný systém je podobný ako u mnohých zvierat – zaútočí na cudzích votrelcov od prvého dňa. Prvou obranou líniou proti patogénom je koža, sliznica hrdla a črevo. Ďalším typom je adaptívna alebo teda získaná imunita, ktorá sa vyvíja v priebehu života. To znamená, že sa vyvíja zakaždým, keď sme vystavení nejakej chorobe alebo sa zaočkujeme. Budujeme si takzvanú knižnicu protilátok – niekedy je označovanú aj ako imunologická pamäť, pretože náš imunitný systém si pamätá všetkých predchádzajúcich nepriateľov. Posledným druhom imunity je pasívna „požičaná“ imunita z iného zdroja, avšak netrvá donekonečna. Skvelým príkladom je dieťa, ktoré od matky cez placentu pred narodením získava protilátky  a potom po narodení získava protilátky skrz materské mlieko. Lenže dieťa je pred niektorými infekciami chránené pasívnou imunitou iba v prvých rokoch života.

Potraviny posilňujúce imunitný systém

To, že potraviny majú vplyv na rôzne telesné funkcie je už dávno známe a samozrejme ani pri imunite to nie je inak. Typy na potraviny, ktoré posilňujú imunitu a tým pádom aj zdravie:

- Jogurt: obsahuje užitočné baktérie – probiotiká, ktoré prebývajú v čreve a zlepšujú spôsob akým telo trávi jedlo. Sú však aj veľmi dôležité v pomoci telu zdolávať choroby. Pri nákupe by sa malo dbať na výber takých jogurtov, ktoré obsahujú živé kultúry. Hovorí sa, že ak je po otvorení na povrchu tekutina, je to len dobré znamenie.

- Bobuľové ovocie: je plné antioxidantov, ktoré pomáhajú telu bojovať proti oxidačnému stresu spôsobenému voľnými radikálmi. Existuje mnoho druhov bobúľ, ktoré je vhodné zaradiť do jedálnička, ako napríklad: jahody, čučoriedky, maliny, brusnice a ostružiny. Ak nie ste milovníkom všetkých, snáď  si je stále možné aspoň niektoré z nich vybrať.

- Oriešky: obsahujú zdravé tuky, samozrejme ideálne je konzumovať ich v naturálnej forme, čiže nesolené a nepražené. Napríklad vlašské orechy obsahujú zdravé omega3 mastné kyseliny a mandle zasa vitamín E spolu s mangánom, čo predstavuje silné duo zvyšujúce imunitu.

- Losos: je bohatý na omega3 tuky, ktoré sú nevyhnutné na rozvoj mozgu, ale taktiež znižujú zápal.

- Chudé mäso: po prvé obsahuje proteín, ktorý je dôležitý pre udržanie sily a po druhé, chudé mäso obsahuje zinok, ktorý podľa všetkého pomáha bielym krvinkám v boji proti infekciám.

Samozrejme, opäť sa dostávame k individualite. Ideálne by bolo získavať látky na posilnenie imunity priamo z potravy, ktorú prijímame, avšak nie každému musí všetko chutiť, resp. nedá sa skonzumovať také množstvo, ktoré by nám zabezpečilo dostatok živín/vitamínov, preto je tu stále možnosť siahnuť na farmaceutické produkty, ktoré sú tak nakombinované, aby nám pomohli čo najefektívnejšie posilniť alebo udržať dostatočne odolnú imunitu.  

 

Nech sa páči pár tipov od Najlekaren.eu:

Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmoPri objednávke nad 20 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii