Mykózy a plesne

Pokožka a vlasy |

Čo to vlastne mykóza je?

Výraz gréckeho pôvodu Mikos (huba), predstavuje plesňovú infekciu, ktorá je spôsobená patogénnymi hubami, ktoré rozkladajú rezistenciu bariér z ľudského alebo zvieracieho tela. Sú to saprofytické organizmy žijúce vonku, parazitujúce na rastlinách alebo zvieratách. Známych je približne 45 tisíc druhov húb, z ktorých viac ako sto zodpovedá za nepríjemnú mykózu u človeka. V prípade, že sa tieto organizmy usadia na koži, spôsobujú poruchy nazývané dermatomykóza alebo kožná mykóza.

Ako sa mykóza šíri?

Výskyt kožných mykóz sa neustále zvyšuje. Dôvod ich šírenia je viac ako jasný a je obrazom dnešného životného štýlu. Relax v podobe saunovania, vírivky, bazény, kúpaliská, posilňovne ale aj časté cestovanie môžu prispieť k tomu, že nás nepekne potrápia. Ich neuveriteľnou schopnosťou je „využívať“ slabosť samotného imunitného systému. Imunitný systém nám vo veľkej miere oslabuje aj stres, ktorý je taktiež dôsledkom dnešného veľmi rýchleho životného štýlu. Okrem stresu zohráva pri oslabenej imunite významnú úlohu aj naša životospráva. Cukry a sacharidu všeobecne, predovšetkým ak sú rafinované, ju oslabujú a vytvárajú podmienky pre vznik črevnej nerovnováhy na jednej strane a na strane druhej predstavujú ideálnu podmienky pre množenie mykotických organizmov. Okrem cukrov sú „podporovateľmi“ vzniku mykózy aj mliečne výrobky, najmä pre obsah laktózy .

Praktické rady ako predchádzať letným mykózam

 

Šľapky stále nablízku: v dňoch horúčav je bazén nevyhnutný, ale je potrebné myslieť na to, že presne tieto miesta sú živnou pôdou pre plesne a nezabudnúť okrem opaľovacieho krému aj na zodpovedajúcu obuv, ktorou sú sandále, žabky alebo šľapky. Treba ich nosiť taktiež aj vo verejných sprchách. Keďže sa v lete cestuje viac ako inokedy, šľapky si pribaľte aj na hotelovú izbu. Plesňový patogén sa môže v určitej oblasti uchovávať až 30 dní a prosperujúce je preň vlhké a teplé prostredie.

Primeraná hygiena: ak ste náchylní na plesne, buďte opatrní pri sušení nôh, najmä medzi prstami je potrebné dôkladné vysušenie. Majte špeciálny uterák na nohy, ktorý nie je zdieľaný s ostatnými členmi rodiny. Uteráky perte na 80 stupňov a dbajte na čistotu kúpeľňových a toaletných rohoží, ktoré často zadržiavajú baktérie.

Prevencia je kľúčová: ak očakávame obdobie, kedy by sme mali byť viac náchylní na mykózy, je nevyhnutné uskutočniť kroky k prevencii. Na trhu sú rôzne produkty, ktoré pomôžu predchádzať nepríjemným mykózam a to od krémov, vodičiek, sprejov alebo práškov/zásypov.

Vhodná obuv: že šľapky pri bazéne sú samozrejmosťou sme už spomenuli, ale netreba zabúdať ani na bežnú obuv. V lete je vhodné nosiť otvorené vzdušné topánky. Vtedy nemajú plesne príležitosť na množenie. Požičiavanie obuvi by malo byť taktiež tabu a sprej na dezinfekciu topánok by sme mohli použiť aspoň dvakrát týždenne. Princípom by mali byť aj kvalitné bavlnené ponožky.

Zradná pedikúra: v lete svoje nohy vystavujeme na obdiv viac ako inokedy, preto je pochopiteľné, že častejšie navštevujeme pedikérske salóny. Dbajte na to, aby všetky nástroje boli dostatočne dezinfikované. To isté platí, ak si pedikúru robíte sami doma. Ľudom, ktorí trpia plesňami sú odporúčané iba suché pedikúry.

 

Ak budete dostatočne opatrní a prezieraví, výskyt mykóz je možné určite minimalizovať a to sa netýka iba v období leta, kedy je tých nástrah viac.

 

Nech sa páči pár tipov od Najlekaren.eu:

Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmoPri objednávke nad 20 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii