Hemoroidy a prevencia

Imunitný systém a trávenie |

Čo sú to hemoroidy?

Hemoroidy, taktiež nazývané aj „zlatá žila“, sú súčasťou ľudského tela. V tele sa nachádzajú tesne pod sliznicami lemujúcimi najnižšiu časť konečníka a na konečníku. Nie sú to tepny ani žily, ale normálne krvné cievy nazývané sinusoidy. Avšak samotný stav, kedy sa už hovorí o prepuknutí hemoroidov sa prejavuje, keď sa zvýši žilový tlak v týchto krvných cievach, oni sa zväčšia a rozšíria, pretože je z nich ťažšie vyprázdniť krv. Sú podobné kŕčovým žilám na nohách. Pretože príslušné krvné cievy musia neprestajne bojovať s gravitáciou, aby dostali krv späť do srdca, niektorí ľudia sa domnievajú, že hemoroidy nás postihujú ako odplata za to, že sme stojace stvorenia.  

Čo spôsobuje hemoroidy?

Na prvý pohľad bežné situácie, ktoré zvyšujú tlak v hemoroidných krvných cievach a tým vedú k abnormalitám, sú napríklad:

   - Nápor na pohyb čriev, spôsobený zápchou alebo hnačkou.

   - Príliš dlhé sedenie a to aj na toalete

   - Málo pohybu / cvičenia

   - Diéta v nízkym obsahom vlákniny

   - Obezita

   - Tehotenstvo

   - Rakovina hrubého čreva

   - Ochorenie pečene

   - Zápalové ochorenia čriev

   - Análny styk

   - Poranenie miechy

 

Exitujú dva druhy hemoroidov a to vnútorné a vonkajšie. Vnútorné sú častejšie, relatívne bolestivé a môžeme na ne prísť ak pri nadmernej námahe pri vyprázdňovaní čreva dochádza ku krvácaniu, napríklad na toaletnom papieri vidieť jasne červenú krv alebo dokonca krv kvapká do toaletnej misy. Vnútorné hemoroidy môžu taktiež prolabovať, čo znamená, že vyčnievanú za konečník – hrčka mimo konečníka. To môže spôsobiť niekoľko potencionálnych problémov: môže sa tam zhromaždiť malé množstvo hlienu a drobných častíc stolice, ktoré zapríčiňujú podráždenie – svrbenie. Ak by sme sa to rozhodli riešiť trením, aby sa svrbenie zmiernilo, problém sa môže iba zhoršiť. Závažnosť interných hemoroidov sa dá odstupňovať na stupnici od jedna po štyri s tým, že stupeň štyri je najzávažnejší a prestravuje, že výčnelok nie je možné manuálne zmenšiť (samozrejme za odbornej znalosti lekára). Vonkajšie hemoroidy sú najnepohodlnejšie a veľmi bolestivé ochorenie. Vyskytuje sa, keď sa krvná zrazenina vyvíja v hemoroidných krvných cievach a spôsobuje opuchy a zápaly. Okolo konečníka je možné cítiť aj vidieť hrču. Krvná zrazenina sa zvyčajne rozpúšťa a zanecháva nadbytočnú pokožku, ktorá môže svrbieť skrz podráždenie.

Prevencia

Najlepším spôsobom ako zabrániť hemoroidom, je udržiavať si mäkkú stolicu, aby sme sa pri vyprázdňovaní vyhli nadmerným tlakom. Zopár tipov ako zabrániť resp. zmierniť hemoroidy uvádzame nižšie:

      - Jesť potraviny s vysokým obsahom vlákniny. To je konzumovať viac ovocia, zeleniny a celých zŕn. Vláknina zmäkčuje stolicu a zväčšuje jej objem, čo       pomôže vyhnúť sa namáhaniu pri vyprázdňovaní. Vlákninu pridávajte do diéty pomaly, aby ste sa vyhli problémom s plynatosťou.

       - Piť veľa tekutín. Každý deň je potrebné vypiť šesť až osem pohárov vody a iných tekutín, samozrejme mimo alkoholu, aby sa dosiahla mäkká stolica.

      - Zvážte doplnky stravy obsahujúce vlákninu. Väčšina ľudí nemá v strave dostatok odporúčaného množstva vlákniny, čo by malo predstavovať 20 až 30 gramov denne. Je preukázané, že vlákninové doplnky ako sú napríklad psyllium, zlepšujú príznaky a krvácanie spôsobené hemoroidmi.

      - Ak sa užívajú vlákninové doplnky, je potrebné denne vypiť aspoň osem pohárov vody alebo inej tekutiny, v opačnom prípade môže doplnok spôsobiť alebo zhoršiť zápchu.

       - Nevyvíjajte prílišný tlak. Napätie a zadržiavanie dychu pri pokuse vyprázdniť sa vytvára prílišný tlak v žilách v dolnom konečníku.

       - Ísť na toaletu hneď, ako pociťujete nutkanie. Ak toto nutkanie potlačíte, stolica by mohla vyschnúť a o to ťažšie bude prechádzať tá nasledujúca.

       - Cvičenie. Zostaňte aktívni, aby ste zabránili zápche a znížili tlak na žily, ku ktorému môže dôjsť po dlhom státí alebo sedení.

       - Vyhnúť sa dlhému sedeniu. Príliš dlhé sedenie, najmä na záchode, môže zvýšiť tlak na žily v konečníku.

 

Nech sa páči pár tipov od Najlekaren.eu:

Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmoPri objednávke nad 20 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii