Chrípka – kedy je nutné navštíviť lekára?

Imunitný systém a trávenie |

Príznaky, pri ktorých je nutné navštíviť lekára

Pravdepodobne, každý z nás sa už v živote niekoľkokrát trápil s prekonaním chrípky. Chrípka už nie je podmienená iba chladným počasím. Čím ďalej, tým častejšie nás vie potrápiť aj v letných mesiacoch, čo je spôsobované neprimeraným nastavením klimatizácie. My si síce myslíme, ako nám je super, že vonku sa všetci varia vo vlastnej šťave a nám, napríklad v tom vyklímovanom aute, je najlepšie. Častokrát si neuvedomujeme, že si vlastne škodíme. Prechodom z tepla do zimy náš organizmus trpí a chrípku – prechladnutie si vieme veľmi ľahko privodiť aj v lete. 

Väčšina ľudí má miernejší priebeh ochorenia, kedy nie je potrebné navštíviť lekára. Medzi bežné príznaky, ktoré sprevádzajú chrípku partia:

     - Horúčka vyššia ako 38 °C (nie každá chrípka je podmienená horúčkou)

     - Kašeľ a bolesti v hrdle

     - Plný a upchatý nos

     - Bolesť hlavy

     - Bolesť svalov

     - Zimnica

     - Vyčerpanosť, únava organizmu

     - Nevoľnosť, zvracanie alebo hnačka (prevažne u detí)

 

Pri dodržiavaní odpočinkového režimu a samotnej starostlivosti v pokoji doma, ku ktorej vám postačia voľnodostupné lieky na chrípku z lekárne, by ste chrípku mali pokoriť v priebehu jedného – dvoch týždňov. Niektorí ľudia sú však vystavení väčšiemu riziku prípadných komplikácii s chrípkou a preto by mali navštíviť lekára. Uvádzame osem dôvodov, kedy je skutočne potrebné vyhľadať lekársku starostlivosť.

1. Trpíte ťažkosťami s dýchaním

Presne toto môže byť príznakom dačoho závažnejšieho, ako je napríklad pneumónia alebo infekcia pľúc, pretože chrípka by vôbec nemala mať vplyv na dýchanie.

2. Cítite bolesť, tlak v bruchu alebo v hrudníku

Je to ďalším varovným signálom, ktorý by sme nemali ignorovať. Chrípka môže vyvolať infarkty a mŕtvice u ľudí so srdcovým ochorením. Bolesť na hrudníku je taktiež jedným z bežných príznakov zápalu pľúc.

3. Často vraciate

Vracanie vyčerpáva a zbavuje naše telo tekutín, čo je prekážkou pri dostávaní sa do formy z chrípky. Neudržanie tekutín môže byť taktiež znakom sepsy, závažnej komplikácie súvisiacej s chrípkou. Ak neprebehne okamžitá liečba, môže dôjsť k zlyhaniu orgánov.

4. Gravidita

Ak ste tehotná a ochoriete na chrípku, máte vyššie riziko komplikácií pri bronchitíde. Je možné, že sa dieťa narodí predčasne alebo môže mať nízku pôrodnú hmotnosť.

5. Trpíte astmou

Ľudia s astmou majú slabší imunitný systém, preto sú príznaky chrípky častokrát horšie. Tak ako pri dospelých tak aj pri deťoch trpiacich astmou hrozí vyššia pravdepodobnosť hospitalizácie pri chrípkových komplikáciách.

6. Ochorenia srdca

Ak žijete so srdcovou chorobou, najlepším spôsobom ako sa vyhnúť vírusu a potencionálnej nemocničnej starostlivosti, je dať sa zaočkovať proti chrípke. Podľa výskumom, u ľudí s ochorením srdca je riziko infarktu šesťnásobne vyššie v priebehu prvého týždňa potvrdenej chrípky.

7. Zlepšujúce príznaky sa náhle prudko zhoršia

Ak už symptómy ustúpili, nemali by sa už vrátiť. Vysoká horúčka a kašeľ, ktorý produkujem zelený alebo žltý hlien – to všetko môžu byť príznaky infekcie ako je napríklad zápal pľúc.

8. Patríte k tým, ktorí majú vysoké riziko komplikácií spôsobených chrípkou

Ak spadáte do niektorej z týchto kategórií, rozhodne neodkladajte návštevu lekára: deti mladšie ako 5 rokov, dospelí vo veku vyššom ako 65 rokov, dôchodcovia z ošetrovacích domovov, ľudia s cukrovkou, poruchami obličiek alebo pečene, tiež s chronickým ochorením pľúc, ľudia so slabou imunitou v dôsledku HIV alebo rakoviny, ľudia mladší ako 19 rokov, ktorí sú na dlhodobej liečbe aspirínom a taktiež ľudia, ktorí sú obézni.

 

Zo začiatku, keď sa ešte len prejavia prvé príznaky chrípky, je možné užívať lieky určené proti chrípke, či už horúce nápoje, lieky na hrdlo, lieky proti kašľu, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach. Keď sa nám však prejavy chrípky nelepšia ani po piatich dňoch samoliečby, je potrebné navštíviť lekára, aby sme si svoj stav nepriviedli k dačomu horšiemu. Tu už by mal zodpovednosť prebrať lekár, ktorý nám zvolí správnu liečbu.

 

Nech sa páči pár tipov na prvú pomoc pri chrípke od Najlekaren.eu:

Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmoPri objednávke nad 20 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii