Ako otehotnieť prirodzene?

Matka a dieťa |

Pre mnohé páry je cesta za vytúženým dieťatkom zložitá. Napriek tomu, že nemajú zdravotné problémy, ktoré by im v počatí bránili, vysnívané dve čiarky na tehotenskom teste neprichádzajú. Existujú však spôsoby, ako zvýšiť šance na prirodzené počatie.

Prečo nemôžem otehotnieť?

Za týmto problémom môže stáť niekoľko faktorov. Ak vylúčime zdravotné problémy, ako sú syndróm polycystických vaječníkov u žien, či porucha tvorby spermií u mužov, za problémom s počatím stoja najmä tieto faktory:

  • Vek. Podľa výskumov je ideálny vek ženy na počatie do 26 rokov. Po 35-tom roku klesá plodnosť u žien.
  • Stres. Stáva sa, že páry, ktoré túžia po dieťati, sa až príliš upriamujú na tento cieľ a sú pod tlakom. Stres má negatívny vplyv na milostný život a na produkciu spermií a ovuláciu.
  • Škodlivé návyky. Ak sa snažíte o dieťa, vyhýbajte sa alkoholu a cigaretám. Negatívne vplývajú na plodnosť a kvalitu spermií.
  • Nesprávna životospráva. A s tým súvisiaca váha. Plodnosť klesá pri obezite, ale aj pri podváhe. Snažte sa teda zdravo stravovať.

Ako zvýšiť šance na otehotnenie?

Samozrejme, základom je nechránený sex. Ako často a v akom období počas ženského cyklu? Podľa odborníkov je ideálna frekvencia styku za účelom otehotnenia každé dva až tri dni, a to počas celého cyklu. Šance na oplodnenie sa zvyšujú, ak máte styk počas ovulácie. No nie je to podmienkou.

Viete, kedy máte ovuláciu? Je to proces, kedy sa dozreté vajíčko uvoľní z vaječníkov a dostane sa do vajíčkovodu. Dozreté vajíčko má životnosť 12 až 24 hodín. Toto obdobie sa nazýva plodnými dňami.

V prípade, že je oplodnené spermiami, uhniezdi sa v maternici, kde sa vyvíja. Ak máte pravidelný 28 dňový cyklus, výpočet plodných dní je jednoduchý. Ovuláciu by ste mali mať v 14-ty deň od začiatku poslednej menštruácie. Ak ale nemáte pravidelný cyklus, plodné dni zistíte takto:

  • Ovulačný test. Zistí v moči prítomnosť luteinizačného hormónu, ktorý spúšťa ovuláciu. Ovulačný test kúpite v lekárni.
  • Stanovenie ovulácie lekárom. Gynekológ urobí odber krvi a ultrazvukové vyšetrenie.
  • Sledovanie výtoku. Pri ovulácii je výtok z krčka maternice redší, priehľadný a vo väčšom množstve.
  • Meranie bazálnej teploty. Po prebudení sa teplota tela pri ovulácii zvýši až o 0,50C.

Avšak platí, že otehotnieť môžete kedykoľvek počas cyklu.

Môžem otehotnieť vo vyššom veku?

Po 35-tom roku života ženy sa šance na otehotnenie znižujú, keďže sa znižuje funkcia vaječníkov. Určite však nie sú nulové a v dnešnej dobe sa môžeme stretnúť aj so staršími prvorodičkami.

Existujú tu však aj isté riziká. Zvyšuje sa pravdepodobnosť tehotenskej cukrovky, zvýšeného krvného tlaku, či ďalších pridružených ochorení.

Ďalším rizikom je, že vo vyššom veku klesá poddajnosť a rozťažnosť tkaniva, čo môže spôsobiť problémy pri pôrode. Z tohto dôvodu staršie ženy častejšie rodia cisárskym rezom.

Po 35-tom roku sa tiež zvyšuje riziko narodenia dieťaťa s poruchou. Samozrejme, nie je to pravidlom. A na odhalenie prípadných porúch sa vykonávajú prenatálne vyšetrenia. Pozitívne však je, že tehotenstvo vo vyššom veku môže byť pre budúcu matku aj prínosom z hľadiska zdravotného stavu.

Je dokázané, že tehotenstvo u žien nad 40 rokov môže znížiť riziko vzniku rakoviny vaječníkov až o viac ako 50%!

Za aký čas otehotniem?

Štatistiky hovoria o tom, že zdravé ženy vo veku do 26 rokov majú pri pravidelnom styku viac ako 90%-nú šancu, že otehotnejú do roka a takmer 100%-nú, že otehotnejú do dvoch rokov.

Tu sa však hľadí len na plodnosť žien. Ak sa vezme do úvahy aj plodnosť partnera, šance mierne klesajú. Napriek tomu by mal zdravý pár vo veku do 35 rokov dokázať splodiť dieťa do roka. Čím dlhšie sa nedarí, tým viac šance klesajú.

A kedy sa odporúča navštíviť lekára? Určite vždy, ak máte pochybnosti o svojom zdravotnom stave. No ak ste s partnerom zdraví a nepočali ste po roku nechráneného styku, neváhajte sa poradiť s lekárom.

 

ako otehotniet

Ovplyvňuje strava počatie?

Odpoveď na túto otázku, ktorú si kladie množstvo budúcich mamičiek, je jednoznačne áno. Čo by teda mal obsahovať váš jedálniček?

Kyselina listová. Azda najdôležitejšia zložka, ktorá chráni plod pred rôznymi vývojovými poruchami. Nachádza sa v listovej zelenine, brokolici a obilninách.

Vitamín E. Je dôležitý najmä v období pred počatím, keďže zabezpečuje kvalitu pohlavných buniek. Nájdete ho v zelených šalátoch, sóji, mäse a v oleji z pšeničných klíčkov.

Železo. Vo zvýšenej miere ho pred otehotnením prijímajte najmä vtedy, ak máte sklony k anémii. V tehotenstve sa totiž tento stav môže výrazne zhoršiť. Jesť by ste mali mäso a vnútornosti, ale aj obilniny a strukoviny.

Vitamín C a antioxidanty. Ich úlohou je udržiavať vás v dobrom zdravotnom stave ešte pred počatím. Antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom, tiež prispievajú k zdravému vývoju plodu. Aby ste ich doplnili, jedzte veľa zeleniny a ovocia a pite zelený čaj.

Náš tip:

Všetky uvedené doplnky výživy nájdete v našej lekárni. Prezrite si našu ponuku.

Vhodné sú doplnky výživy

Tieto vitamíny je často zložité prijímať len zo stravy. Môžu tomu brániť tehotenské nevoľnosti alebo len zvláštne chute. Získať ich však môžete vďaka kvalitným doplnkom výživy.

Avšak pozor, kupujte výlučne vitamíny pre tehotné, a to aj pred počatím. V tomto období totiž potrebujete najmä vitamíny skupiny B, pričom nadbytok iných skupín vitamínov, napr. vitamínu A, môže byť pre plod škodlivý. Tehotenské doplnky výživy svojim zložením dokonale vyhovujú potrebám budúcich matiek.

A ktoré doplnky výživy si vybrať? Na podporu plodnosti je mimoriadne účinná včelia materská kašička a kyselina listová. V tehotenstve zas siahnite po overených a kvalitných produktoch, ako sú Mamavit, Inofolic, či Femibion.

Napríklad Femibion je dostupný v rôznych variantoch, napríklad na podporu plodnosti, pri dojčení, či v rôznych obdobiach tehotenstva.

Som alebo nie som tehotná?

Mnohé ženy to akosi podvedome tušia aj bez toho, aby si museli spraviť tehotenský test. Medzi časté príznaky tehotenstva patrí bolesť pŕs, vynechanie menštruácie, únava, precitlivenosť, či averzia na rôzne pachy. Pred návštevou gynekológa, si môžete spraviť tehotenský test. Tehotenský test si môžete zakúpiť v lekárni.

Spoľahlivosť tehotenských testov je na vysokej úrovni, nie je však 100%-ná. Ako to? Môžete mať napríklad negatívny tehotenský test z dôvodu nízkej hladiny hormónu hCG, ktorý sa v tele nachádza zvyčajne len počas tehotenstva, no vy napriek tomu môžete byť tehotná.

Naopak, môžete mať pozitívny tehotenský test napríklad preto, že beriete lieky na plodnosť s obsahom hCG, no tehotná nie ste. Avšak ak je tzv. mamatest pozitívny, s najväčšou pravdepodobnosťou tehotná ste. Určite navštívte svojho gynekológa.

 

ako otehotniet

Dočkali ste sa – ste tehotná!

Konečne sa vám splnil sen a vy čakáte bábätko! Robte všetko pre to, aby ste v tomto radostnom období boli v pohode – fyzicky aj psychicky. Máte predsa zodpovednosť za vaše dieťa.

Nezabúdajte na vyváženú stravu, dostatok oddychu, ale aj pohybu. Samozrejme, tabu je fajčenie a alkohol. A nezabudnite si pozrieť kategóriu produktov Matka a dieťa v našom e-shope, kde nájdete všetko potrebné nielen pre mamičky, ale aj pre dieťatko.

 

Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmo Pri objednávke nad 25 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii