Problém vypadávania vlasov

Pokožka a vlasy |

5 spôsobov ako sa vyhnúť vypadávaniu vlasov

Pohľad na zhluk vlasov, ktorý nám po rozčesaní zostane v ruke, môže navodiť desivé predstavy. V prvom rade nie je potrebné ihneď robiť paniku, pretože je úplne bežné, že človek denne stratí 50 až 100 vlasov. Tak ako všetko, aj strata vlasov je u každého jedinca individuálna. Ak si pestujete dlhé vlasy, prirodzene platí, že sú ťažšie a rýchlejšie vypadávajú. Ak však zaznamenáte nadmerné vypadávanie vlasov, vtedy je potrebné navštíviť lekára nakoľko príčin, ktoré spôsobujú stratu vlasov môže byť hneď niekoľko, ako napríklad: výkyvy hormónov, abnormálna funkcia štítnej žľazy, anémia, atď.

V zásade väčší problém s vypadávaním vlasov majú muži. U nich to vedie k plešatosti, ktorá môže byť spôsobená aj dedičnosťou. V dnešnej dobe dokonca muži začínajú prichádzať o vlasy v relatívne mladom veku. Mnohí z nich sa s tým vyrovnávajú pomerne prirodzene, iní to riešia šiltovkami, čiapkami, prípadne zostatkovými vlasmi zakamuflujú miesta na hlave, na ktorých už vlasy stratili. Každopádne je to plne pochopiteľné, keďže vlasy bývajú pýchou hlavy, ich strata rozhodne sebadôveru nepodporí. Existujú však spôsoby, pomocou ktorých, by sme sa mohli strate vlasov vyhnúť.

Zmena vlasových produktov

Existuje niekoľko dôkazov, že mnohé gély alebo iné produkty na úpravu vlasov môžu prispievať k ich vypadávaniu, pretože chemikálie, ktoré sú v nich obsiahnuté zostávajú na pokožke hlavy, zachytávajú sa vo folikuloch a to bráni tomu, aby sa vlasy dostali na povrch. Odporúča sa obmedziť používanie gélov a prípadne ich vymeniť za prípravky na styling, ktoré majú viac prírodné zloženie. To platí aj pri výbere šampónov. Strávte o pár minút dlhšie v obchode, aby ste si dôkladne preštudovali, či si na hlavu nebudete liať produkt á la samotná chemická fabrika.

Vyhnúť sa horúcim sprchám

Aj keď neexistuje žiadny priamy dôkaz, jestvuje domnienka, že horúca sprcha môže spôsobiť poškodenie pokožky hlavy tým, že z nej odstraňuje prirodzené oleje, ktoré ju pomáhajú chrániť a tým spôsobuje jej suchosť a zápal. Zápal môže mať za následok miniaturizáciu vlasových folikulov a teda aj redukciu vlasov.

Obmedziť nosenie pevných účesov – tzv. konských chvostov

Existujú rôzne druhy účesov a každý z nás preferuje iný. Asi medzi najbežnejšie patria konské chvosty alebo taktiež aj vrkoče. Tento druh účesu však vlasy pevne zoviera, ťahá ich od korienkov a to spôsobuje vypadávanie. Môže to viesť až k stavu, ktorý je označovaný ako trakčná alopécia – čo je jedna z najbežnejších foriem nadmerného vypadávania vlasov, ktoré je spôsobené dlhodobou fyzickou záťažou vlasov – neustále ťahanie / zovretie vlasov. Z dlhodobého hľadiska sa môže dosiahnuť trvalé zastavenie rastu v oblasti, ktorá je najviac zaťažovaná ťahaním, teda vzniknú plešiny.

Udržiavať si hladinu železa

Železo je pre nás veľmi dôležité pri tvorbe červených krviniek, ktoré zabezpečujú prenos kyslíka v tele. Čiže jednoduchá rovnica: nedostatok železa = menej kyslíka v telesných tkanivách (vrátane pokožky hlavy). Vlasové folikuly sú vyhladované a to spôsobuje postupné vypadávanie vlasov. Preto dopĺňajte železo potravinami ako napríklad šošovica, fazuľa, listová zelenina, orechy a mäso, ktoré majú jeho vysoký obsah. Ak toto nie je dostatočné, navštívte hematológiu.

Doprajte si masáž hlavy, ktorá aktivuje vlasové folikuly

Masáž zlepšuje cirkuláciu pokožky hlavy, vyživuje vlasy od korienkov a odvádza všetky toxíny, ktoré sa zhromažďujú v pokožke hlavy. Taktiež pomáha šíriť prírodné oleje po celej dĺžke vlasov.

Úhlavným nepriateľom dnešnej doby je stres. Ten zapríčiňuje mnohé zdravotné ťažkosti a vypadávanie vlasov rozhodne nevynecháva. Preto ak je to možné, vyhoďte ho zo svojho života.

 

Nech sa páči pár tipov od Najlekaren.eu:

Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmoPri objednávke nad 20 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii