Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava a platba

Aktuálne možnosti dopravy a platby

1
25,42 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Kožné mykózy

Kožné mykózy

Kožné mykózy sú infekčné ochorenia postihujúce povrchovú vrstvu kože, sliznice, nechty a vlasy. Ich vyvolávateľmi sú mikroskopické huby, najčastejšie dermatofyty alebo kvasinky.

V posledných rokoch výskyt mykotických ochorení rýchlo vzrastá a skoro každý človek sa aspoň raz v živote s týmto nepríjemným problémom stretne.

NÁŠ TIP:

Navštívte našu kompletnú ponuku prípravkov proti kožným mykózam

Pozrieť ponuku

Pozor na nohy!

Medzi najčastejšie prejavy patrí mykóza nôh. Začína sa nenápadne drobnou trhlinkou v medziprstových priestoroch, hlavne medzi štvrtým a piatym prstom. 

Postupne sa ochorenie môže rozšíriť na celé chodidlo, kde je pokožka začervenaná, šupinatá, mierne opuchnutá, miestami zhrubnutá a praskajúca, niekedy až s mokvaním. 

Ochorenie sprevádza svrbenie, pálenie aj bolestivosť. Neliečená infekcia sa postupne môže rozšíriť na nechty, ktoré sa začnú farebne meniť – od sivobielej, cez žltkastú až po hnedastú farbu. 

Šírenie je postupné, začína od okraja nechtu, ktorý hrubne, praská, drobí sa a nakoniec je postihnutá celá nechtová platnička.

Samozrejme, mykóza môže postihnúť ktorúkoľvek časť tela: trup, končatiny (hlavne oblasti kožných záhybov), slabiny, podpazušie, u žien oblasť pod prsníkmi, kde je infekcia charakterizovaná začervenaním hlavne na okraji lézie, šupinatením až tvorbou pľuzgierikov. 

Mykóza nevynecháva ani vlasovú časť hlavy. Vlasy sa lámu, strácajú lesk a vypadávajú. V týchto miestach je pokožka začervenaná, pokrytá šupinkami a svrbí.

Niekedy sa hlavne u mladých ľudí vyskytuje na trupe povrchová kvasinková infekcia Pityriasis versicolor, vyvolávateľom ktorej je Malassezia furfur. 

Tu sa tvoria drobné žltkasté až hnedé škvrny, na povrchu s jemnými šupinkami, ktoré splývajú do mapovitých ložísk. 

V lete, pri opaľovaní, sú ložiská svetlejšie, v zime tmavšie ako okolitá zdravá koža. Ochorenie má tendenciu recidivovať (opakovať sa).

 

Preto je veľmi dôležitá prevencia

Používať vlastný uterák. Denne si nohy umývať a dôkladne, vysušiť uterákom, hlavne oblasť medzi prstami.

Nosiť vlastné papuče, topánky (vhodnejšie sú sandále),používať bavlnené ponožky. Vyhýbať sa syntetickým nevzdušným materiálom. 

Používať gumové šľapky v spoločných priestoroch: sprchy, kúpaliská, sauny. Mať vlastnú manikúrovú sadu (nožničky, pilník). 

Upraviť si stravovanie, znížiť príjem glycidov,k prevencii reinfekcie používať fungicídny zásyp a preventívne dezinfikovať obuv antimykotickými sprejmi.

Používať dezinfekčné mydlá a ochranné krémy pri práci s vodou, hlavne pri niektorých profesiách (konzervárenský priemysel).

 

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡

Táto stránka používa technológiu cookies pre vylepšenie vášho zážitku.