Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Čo robiť, keď máte vysoký krvný tlak?

Čo robiť, keď máte vysoký krvný tlak?

Vysoký krvný tlak, odborne hypertenzia, patrí na Slovensku k najrozšírenejším civilizačným ochoreniam. Je príčinou srdcovo cievnych chorôb, ktoré sú u nás častou príčinou úmrtí. Viete, ako znížiť krvný tlak?

Hodnoty vysokého tlaku

Pri meraní krvného tlaku sa na tlakomeri objavia dve čísla. Prvé číslo je tlak systolický, teda horný a ide o tlak krvi na cievy počas toho, ako sa srdce sťahuje. Druhé číslo je tlak diastolický, teda dolný. Udáva odpor cievneho riečiska pri návrate krvi do srdca.

Aké má vysoký krvný tlak hodnoty? O vysokom tlaku hovoríme vtedy, ak sa namerané hodnoty opakovane a v rôznych častiach dňa pohybujú od 140 mmHg a vyššie u systolického tlaku a 90 mmHg a vyššie u diastolického tlaku. Prečítajte si kedy je vhodné kúpiť domov tlakomer.

Má vysoký krvný tlak prejavy? U mnohých ľudí nie. Aj pri vysokých hodnotách sa pacienti môžu cítiť úplne zdraví. Predsa však má vysoký krvný tlak príznaky, ktoré by ste si mohli všimnúť. Objaviť sa môžu:

  • Závraty
  • Hučanie v ušiach
  • Bolesti hlavy
  • Krvácanie z nosa

Kedy je potrebná na vysoký krvný tlak prvá pomoc a mali by ste zavolať záchrannú službu? Ak sa objaví zvracanie, neutíchajúca bolesť hlavy, bolesti na hrudníku, poruchy videnia a reči. Vtedy okamžite vyhľadajte lekára.

Vysoký krvný tlak určite netreba podceňovať a tento problém je nutné riešiť dlhodobo. Ako znížiť diastolický krvný tlak a systolický krvný tlak?

Čomu sa vyhýbať pri vysokom tlaku

Čo zvyšuje krvný tlak a môže vám spôsobiť problémy? Určite je to alkohol. Samozrejme, pohár vína vám neuškodí. A čo vysoký krvný tlak a káva? Platí to isté, čo pri alkohole. Jedna šálka vám neublíži. No preháňať to s kávou určite nesmiete. Čierny čaj, ktorý obsahuje kofeín, by ste mali vymeniť za zelený alebo ovocný. Obmedzte aj soľ a tuky. Ak upravíte váhu, zníženie krvného tlaku príde prirodzene.

PREČÍTAJTE SI:

Chcete byť zdraví a rýchlejšie schudnúť? Pite zelený čaj!

Prečítať

Ako na zníženie krvného tlaku?

Pre zníženie krvného tlaku toho naozaj môžete urobiť veľa. Čo znižuje krvný tlak?

  1. Viac fyzickej aktivity. Vynikajúce sú aeróbne aktivity ako rýchla chôdza, cyklistika, beh. Odporúča sa tiež joga.
  2. Zdravá strava. Vyššie sme si uviedli, čo by ste mali vyradiť. Sú však aj potraviny, ktoré sú na zníženie tlaku ideálne. Je to napríklad cibuľa, zeler, med, ryby, pohánka, banány, červená repa, ale najmä cesnak. Na vysoký krvný tlak cesnak odporúčajú dokonca aj lekári.
  3. Menej stresu. Aké má vysoký krvný tlak príčiny? Okrem dedičnosti a nezdravej životosprávy je to najmä stres. Snažte sa mu vyhýbať!
  4. Bylinky. Pomôže hloh obyčajný – kvet s listom, vňať imela bielehomedovka, ale aj rôzne zmesi bylinných čajov na vysoký tlak.
  5. Výživové doplnky. S výťažkami z cesnaku, hlohu, imela. Pomôže tiež reishi, ktorá prispieva k udržaniu zdravej obehovej sústavy alebo resveratrol, ktorý je silným antioxidantom a podporuje zdravie srdca.

Kompletná ponuka doplnkov výživy na srdce a cievy

Kristína Maricáková

Mgr. Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡