Spoznajte výnimočné účinky kurkumy. Ako vám pomôže?

Imunitný systém a trávenie |

Ak zaradíte kurkumu do svojho jedálnička, urobíte naozaj dobre. Má totiž veľa pozitívnych účinkov. No množstvo, ktoré použijete pri varení, je nepatrné. Ak chcete úžasné účinky kurkumy naozaj pocítiť na svojom organizme, odporúčame vyskúšať aj kurkuma tablety. Ako kurkumu užívať a ako na organizmus účinkuje?

Kurkumín ako najúčinnejšia zložka kurkumy

Kurkuma je rastlina, ktorá pochádza z Ázie. Využíva sa z nej koreň, ktorý sa suší a melie. Vzniká tak korenina, nazývaná aj turmeric korenie, s príjemnou charakteristickou vôňou a žlto-oranžovou farbou.

Za túto farbu je zodpovedný kurkumín. Farbivo, ktoré je zo zloženia kurkumy najvzácnejšie. Má totiž výrazné protizápalové účinky. Patrí do skupiny polyfenolov a je to silný antioxidant.

Prečo užívať kurkumu

Kurkuma proti zápalu účinkuje naozaj výnimočne. Potláča chronické zápalové procesy v tele. Považuje sa tiež za silné prírodné antibiotikum, ktoré účinkuje pri chrípke a prechladnutí. Aké sú jej ďalšie účinky?

  1. Kurkuma ako liek na srdce a cievy. Pravidelný príjem kurkumy znižuje hladinu cholesterolu, bráni tvorbe krvných zrazenín a tak je prevenciou trombózy a porážky.
  2. Kurkuma na trávenie. Pôsobí pri zápaloch v tráviacom trakte a zmierňuje plynatosť a nadúvanie. Podporuje tvorbu žlče a zlepšuje trávenie.
  3. Kurkuma na bolesti kĺbov a reumu. Je užitočným doplnkom pri liečení reumy. Zmierňuje opuchy kĺbov, stuhnutosť a zlepšuje pohyblivosť. Pomáha potlačiť bolesti.
  4. Kurkuma na posilnenie imunity. Bojuje proti poškodeniu voľnými radikálmi a podporuje funkciu imunitného systému.
  5. Kurkuma na vlasy a pleť. Odvar z kurkumy dokáže obnoviť lesk vlasov a spevniť ich. Pri vnútornom užívaní zas prospieva pleti – zmierňuje tvorbu vrások a zlepšuje elasticitu pleti.

kurkuma učinky

Ako užívať kurkumín?

Viaceré vedecké štúdie1 svedčia o tom, že najkvalitnejší kurkumín v koncentrovanej forme (v podobe výživových doplnkov), má úžasné terapeutické účinky. Užívajte teda kurkuma tablety podľa odporúčaného dávkovania konkrétneho výživového doplnku.

Kurkuma – ako užívať v kuchyni?

Nemusí byť len pomocníkom pri varení. Môžete si z nej pripraviť napríklad aj účinný čaj. Čerstvý zázvor – cca 15 plátkov a 1,5 lyžičky kurkumy zalejte litrom vody a varte 15 minút. Po vychladnutí môžete precediť a piť.

VEDELI STE ŽE:

„kurkuma sa používa aj ako prírodné potravinárske farbivo? V zložení ju nájdete pod označením E100.“

Kurkuma cena

Okrem jej úžasných účinkov je výhodou tiež to, že kurkuma je naozaj lacná. Nielen ako korenie, ale aj v podobe tabliet. Cena výživových doplnkov s obsahom kurkumy je veľmi prijateľná a tak sa určite oplatí ich vyskúšať.

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26528921/

 

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡

 

Nech sa páči pár tipov od Najlekáreň pre kurkumu

Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmoPri objednávke nad 39 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii