Detská pokožka a opaľovanie

Matka a dieťa |

Vplyv slnka na detskú pokožku

S príchodom jari a leta, prichádzajú ruka v ruke aj teplejšie dni. Človek je viac vystavovaný slnečnému žiareniu, ktoré môže nepriaznivo pôsobiť na pokožku. Obzvlášť senzibilná je detská pokožka, ktorá keď je v rannom veku príliš vystavovaná UVA a UVB lúčom a tým pádom aj poškodzovaná, následky sa nesú po celý zvyšok života a môžu sa odzrkadliť na zdraví. UV lúče reagujú s chemickou látkou melanínon, ktorá sa nachádza v pokožke každého z nás. Opálenie slnkom sa vyvíja, keď je množstvo vystavenia UV žiareniu väčšie ako to, ktoré je melanín schopný ochrániť. Samotné žiarenie UVA lúčov spôsobuje starnutie, vrásky a prispieva k rakovine kože ako je melanóm –čo je najnebezpečnejšia forma rakoviny kože. Preto netreba zanedbávať dostatočnú ochranu pred škodlivými UV lúčmi.

 

Ako chrániť detskú pokožku pred slnkom

Zvýšenú pozornosť by sme mali venovať pokožke batoľaťa mladšieho ako 6 mesiacov. Jeho pokožka by nemala byť vôbec vystavovaná priamemu slnečnému žiareniu. Obliekaný by im mal byť ľahký odev, ktorý zakrýva ručičky aj nožičky. Vynechať by sa nemal ani klobúčik, ktorý ochráni krk. S bábätkom by sme sa mali zdržiavať iba v tieni, resp. držať ho v tieni, napríklad pod strieškou alebo tienidlom upevneným na kočíku. V nevyhnutnom prípade, ak nie je k dispozícií primeraný odev ani dostatočný tieň, je možné aplikovať minimálne množstvo opaľovacieho krému s minimálnym faktorom SPF 15 na menšie oblasti dieťaťa, ako napríklad tvár a rúčky. Netreba zabudnúť, že účinnosť faktora je 30 minúť. Aj keď pokožka batoliat je najrizikovejšia, chrániť treba každú detskú pokožku. Tu je zopár typov ako na to:

 - Používať opaľovací krém: bez ohľadu na sfarbenie pleti dieťaťa, by mali byť natierané krémom s faktorom SPF 30 a vyššie. Nech sa rozhodnete už pre akúkoľvek značku krému, uistite sa, že je širokospektrálny. To znamená, či chráni pred UVA a UVB lúčmi a tiež či je vodeodolný. Nanášanie krému opakujte približne každé 2 hodiny.

 - Nevystavovať sa najsilnejším lúčom dňa: v čase zvyčajne od 10:00 do 16:00 je slnečné žiarenie najsilnejšie, preto sa pokúste zostať v tieni. Ak nie je možné sa slnku v tomto čase vyhnúť, natieranie opakujte častejšie ako odporúčané 2 hodiny. Napríklad ak sa dieťa hrá aj iba na záhrade. Väčšina poškodení pokožky nastáva vystavením sa slnku počas každodenných aktivít. UV žiarenie dopadne na Zem dokonca aj počas zamračených, chladných a oblačných dní. Aj toto „neviditeľné slnko“ môže spôsobiť spálenie pokožky.

 - Prekryť pokožku: keďže je detská pokožka tenšia a melanín nedostatočne vyvinutý, je vhodné chrániť ju oblečením. Či je odev vhodný na dostatočnú ochranu zistíme tak, že po vložení ruky do vnútra odevu si na ňu nebudeme vidieť. Čiže ľahké košieľky, a samozrejme aj klobúčiky sú na mieste.

 - Slnečné okuliare: tak ako slnko poškodzuje pokožku, rovnako vplýva aj na oči. Už jeden deň strávený na slnku môže viesť k spálenie rohovky. Preto najlepším spôsobom ochrany očí je nosenie slnečných okuliarov, ktoré poskytujú 100 % ochranu pred UV žiarením. Je možné, že deťom nebude nosenie okuliarov po vôli, ale existujú rôzne detské kombinácie a prevedenia, ktoré by sa deťom mohli páčiť.

 - Dôkladne skontrolujte lieky a ich zloženie: niektoré lieky zvyšujú citlivosť pokožky na UV žiarenie. Preto je potrebné informovať sa u svojho lekára alebo lekárnika, či práve tie lieky, ktoré majú užívať (či na predpis alebo voľnopredajné) môžu zvýšiť citlivosť na slnko. Väčšinou to vyvolávajú najmä antibiotiká alebo lieky na akné. Ak sa vám „pošťastí“ v lete takéto lieky užívať, ideálne by bolo sa slnku úplne vyhýbať. V nevyhnutnom prípade sa obliecť tak, aby sa pokožka nedostala do priameho kontaktu zo slnkom.

 

Aj keď nám leto ponúka mnoho možností ako čas tráviť vonku, je dôležité myslieť na ochranu pokožky detí, nakoľko by sa prípadné následky mohli s nimi niesť až do dospelosti.

 

Nech sa páči pár tipov od Najlekaren.eu:

Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmoPri objednávke nad 20 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii