Čo je žihľavka a ako sa prejavuje?

Pokožka a vlasy |

Žihľavka pripomína svojimi prejavmi popŕhlenie žihľavou. Odtiaľ aj jej názov. Urtikária, teda žihľavka, však vzniká z úplne iných dôvodov. Čo to je, čo ju môže spôsobovať a ako ju liečiť?

Žihľavka a jej príznaky

Čo je žihľavka? Je to alergická reakcia kože. Môže sa objaviť na tele u kohokoľvek, dokonca aj u malých detí. Vyššie riziko je však u ľudí, u ktorých sa už objavila alergia. Aké má žihľavka príznaky?

  • Začervenanie pokožky
  • Drobné vystúpené vyrážky, tzv. výsev
  • Silné svrbenie kože

Vyrážky majú nepravidelný tvar a sú červené. Ak na ne zatlačíte, dočasne zblednú. Koža silno svrbí a pacient má neustále neutkanie škriabať sa. Objavuje sa na koži celého tela – na nohách, na rukách, na trupe a dokonca je bežná aj žihľavka na tvári. Rovnako sa prejavuje žihľavka u dospelých, aj u detí.

Rozlišujeme dve formy žihľavky, a to podľa dĺžky výskytu a nástupu prejavov:

  1. Akútna žihľavka. Je to najčastejšia forma. Žihľavka na koži sa prejaví náhle a spravidla do pár hodín, maximálne týždňov, aj odznieva.
  2. Chronická žihľavka. Pretrváva viac ako 6 týždňov, dokonca roky. Môže odznieť a o nejaký čas sa opäť objaviť.

 


 

DAOSIN na histamínovú intoleranciu 60 cps

DAOSIN na histamínovú intoleranciu

Dietetická potravina na osobitné medicínske účely (doplnok k diéte pacienta) pre diétny režim pri liečbe neznášanlivosti...

47,30€

objaviť 〉

 

PLUS LEKÁREŇ Rumanček pravý, 50g

PLUS LEKÁREŇ Rumanček pravý, 50g

Bylinný čaj na podporu trávenia s protizápalovým účinkom. Sypaná droga (bylinný čaj) Rumanček pravý (kvet) (Flos Chamomilae)...

2,25€

objaviť 〉

 

JUVAMED VITAL NECHTÍKOVÁ MASŤ 55g

JUVAMED VITAL NECHTÍKOVÁ MASŤ

Regeneračná masť určená na suchú podráždenú a popraskanú pokožku. Použitie: masť sa nanesie na postihnuté miesto a rovnomerne...

2,29€

objaviť 〉

 

VIVAPHARM ALOE VERA 97% upokojujúci CHLADIVÝ GÉL

VIVAPHARM ALOE VERA 97%

ALOE GEL určený na upokojenie pokožky. Na pokožku naneste primerané množstvo gélu a rozotrite, podľa potreby opakujte...

4,48€

objaviť 〉

 

 


 

Prečo vzniká žihľavka

Ak sa objaví žihľavka príčina je veľmi často neznáma. Žihľavku môže mať na svedomí veľmi veľa faktorov a v mnohých prípadoch lekár nedokáže určiť, čo ju spôsobilo. K hlavným spúšťačom však patria tieto:

  1. Alergické príčiny – žihľavka vzniká po kontakte tela s alergénom. Môže to byť alergia na lieky, uštipnutie hmyzom, reakcia tela na niektoré potraviny, kozmetiku, farbivá a pod.
  2. Nealergické príčiny – sem patrí žihľavka z tepla, žihľavka zo slnka pri nadmernom opaľovaní, tzv. dermografická žihľavka, ktorá vzniká na miestach trenia odevu o kožu alebo rôzne bakteriálne, vírusové, mykotické a parazitické infekcie.

VEDELI STE ŽE:

„Žihľavka patrí k najčastejším kožným ochoreniam? Toto ochorenie prekonalo aspoň raz 20 – 30% ľudí.“

Ako liečiť žihľavku?

Ak sa objaví žihľavka liečba začína doma a nie je nutná návšteva lekára. Lekára by ste mali vyhľadať vtedy, ak sa prejaví žihľavka na celom tele, v ústach, okolo očí, po podaní lieku alebo ak máte pocit na omdletie a dýchavičnosť.

Žihľavka – domáca liečba

Zmierniť prejavy žihľavky môžu pomôcť rôzne byliny, ako napríklad aloe vera, ktorým si budete natierať kožu, bazový kvet a rumanček, z ktorých si pripravíte čaj a aplikujete na kožu. Pomôže tiež skorocelová, kostihojová, rumančeková alebo nechtíková masť. Protihistamínové účinky majú aj čaje. Pripravte si žihľavový, lopúchový, myrhový alebo ibišový čaj.

Odporúčajú sa aj antihistaminiká, ktoré sa dajú voľne kúpiť v lekárni. Ak je reakcia závažná a žihľavka neustupuje, prichádzajú na rad lieky na žihľavku. Lekár môže predpísať krém s obsahom kortikoidov a tiež antihistaminiká na lekársky predpis.

Kompletná ponuka produktov proti alergiám

Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmoPri objednávke nad 30 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii