Atopická dermatitída

Pokožka a vlasy |

Familiárne: Ekzém

To, že nás môže pokožka občas svrbieť nie je ničím neobvyklým. Teda až do okamihu, pokiaľ sa z toho  nestane dlhotrvajúca a opakujúca sa záležitosť, ktorá môže byť doplnená o červené a svrbiace vyrážky. Toto by už boli príznaky atopickej dermatitídy, ktorá je však známejšia pod pojmom ekzém. Často sa vyskytuje u detí, ale nie je vylúčené, že sa objaví aj v zrelšom veku. Ide o pravidelné (chronické) ochorenie pokožky, pri ktorej majú vyrážky tendenciu periodicky sa opakovať. Môže byť sprevádzaná astmou alebo aj sennou nádchou.

Symptómy atopickej dermatitídy

Prvé príznaky ekzému sa zvyknú objaviť skôr ako dovŕšia piate narodeniny. U dojčiat sa prejavuje v podobe červených, drsných a šupinatých miest na lícach, pokožke hlavičky alebo na prednej časti rúk a nôh. U starších detí a dospelých sa prejavujú ako veľmi svrbivé, červené vyrážky na zadnej strane krku a kolien a taktiež v lakťových záhyboch. Môžu byť v podobe malých hrboľoch a šupinatých miest. Nie je vylúčené, že vyrážka sa objaví aj na tvári, zápästí alebo predlaktí. Pri každom jedincovi sa symptómy môžu prejaviť inak. Medzi najbežnejšie symptómy, pri ktorých by sme mali zvýšiť pozornosť patria:

   - Suchá pokožka

   - Svrbenie, ktoré môže byť veľmi nepríjemné, najmä v noci

   - Červené až hnedošedé škvrny napríklad na rukách, nohách, členkoch, zápästiach, krku, hornej časti hrudníka, očných viečkach, na vnútorných ohyboch           lakťov a kolien. Pri deťoch ide o podobné škvrny na tvári a na pokožke hlavičky.

   - Malé, vypuklé hrbole, z ktorých môže pri poškriabaní vytekať tekutina – hnis

   - Zhrubnutá, popraskaná a šupinatá koža

   - Zvýšená citlivosť pokožky

Ak spozorujeme na svojej pokožke niektorý z týchto symptómov, nemali by sme odkladať návštevu lekára. Dôležité je si však uvedomiť aj to, že v prípade vyrážok a svrbenia, škriabaním, svojej pokožke rozhodne nepomôžeme. Mohli by sme si stav ekzému iba zhoršiť, preniesť si nejaká infekciu prípadne si spôsobiť nepekné jazvy.

Príčiny atopickej dermatitídy

Ani samotní lekári sú si nie istí, čo konkrétne spôsobuje atopickú dermatitídu. Najčastejšie sa však vyskytuje u ľudí, ktorí už trpia nejakými alergiami. Veď už len samotný význam slova „atopický“ znamená citlivý na alergény. Taktiež je vysoko pravdepodobné, že ak ekzém koluje v rodine, máte ho vy, váš partner, bude ním trpieť aj vaše dieťa. Ekzém sa však vyvíja napríklad aj spolu s astmou, sennou nádchou alebo taktiež s potravinovou alergiou (najmä u detí s ťažkým ekzémom). Pri citlivej pokožke aj časté vystavovanie sa chladu, môže zvýšiť šance na jeho získanie. Atopická dermatitída však nie je nákazlivá, nemôžeme sa ňou od niekoho nakaziť alebo ju na niekoho preniesť.

Prevencia

Aby sme predchádzali resp. zmiernili dermatitídu, odporúčajú sa nasledovné typy starostlivosti:

   - Dostatočne hydratovať pokožku, aspoň dvakrát denne

   - Vyhýbať sa spúšťačom, ktoré zhoršujú stav. K nim sa zaraďuje pot, stres, obezita, agresívne mydlá, prach, peľ, ....

   - Sprchovať a kúpať sa vo vlažnej, nie horúcej vode, pričom dĺžka pobytu vo vani / sprche by mala byť v rozmedzí 10 až 15 minút

   - Používať iba jemné mydlá. Pozor na antibakteriálne mydlá, môžu odstraňovať prirodzené oleje a tým pokožku vysušovať.

   - Po kúpeli pokožku jemne vysušiť, bez drsného šúchania a následne aplikovať dostatočne hydratačný krém.

 

Starostlivosť o atopickú pokožku v dnešnej dobe nemusí byť už vôbec náročná, nakoľko výrobcovia kozmetiky vyvíjajú v rámci svojich produktov špeciálne rady pre starostlivosť o pokožku zasiahnutú problémom atopickej dermatitídy. Každý z nás je však individuálny jedinec, preto, čo pomáha jednému nemusí druhému. Treba sa sledovať a zistiť potreby svojej pokožky individuálne.

 

Nech sa páči Najlekaren.eu vám ponúka:

Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmoPri objednávke nad 20 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii