9 najčastejších kožných problémov a ich liečba

Pokožka a vlasy |

Môžete ich zdediť, spôsobiť nesprávnou starostlivosťou o pokožku, či „priniesť si ich“ z verejného kúpaliska. Kožné ochorenia a problémy. Ktoré patria k tým najčastejším? Dá sa im vyhnúť? A ak ich už máte, ako ich najlepšie liečiť?

1. Akné

Aspoň v období dospievania sa s ním určite stretol každý z nás. Akné spôsobuje nadmerná produkcia mazových žliaz. Nadbytok mazu upcháva póry a dochádza k zápalu. Výsledkom sú tmavé uhry a hnisavé vyrážky.

Akné sa najčastejšie objavuje na tvári, krku, chrbte a v oblasti dekoltu. Často vymizne samé. No existujú aj závažnejšie formy akné, ktoré je potrebné liečiť.

Liečba akné

Ak sa nestratí po puberte a jeho prejavy sú závažné (napr. zanecháva jazvy), je vhodné navštíviť dermatológa. Ten môže predpísať lokálne alebo vnútorne užívané lieky.

Domáca liečba akné spočíva v dostatočnej každodennej hygiene pleti. Odporúča sa vyhnúť slneniu a nepoužívať mastné krémy. Akné by sa nemalo vytláčať, pretože tak môžu vzniknúť jazvy.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete množstvo prípravkov na akné. Prezrite si našu ponuku.

2. Psoriáza

Mnohí sa mylne domnievajú, že je to infekčné ochorenie. Psoriáza je však chronické zápalové autoimunitné ochorenie. Prejavuje sa zapálenými ložiskami na koži, ktoré sú šupinaté a často vytvoria až akýsi pancier.

Za psoriázou stojí dedičnosť, slabá imunita, ale vyvolať ju môže aj stres. Stav sa spravidla zlepšuje v lete, keďže pomáha slnenie, ale aj slaná a sladká voda. Odporúča sa kúpeľná liečba.

Ako sa lieči psoriáza

Na lokálnu liečbu sa používajú krémy, masti alebo roztoky na báze dechtu. Lekár môže predpísať kortikosteroidy alebo odporučiť biologickú liečbu, či fototerapiu.

3. Atopická dermatitída

Ochorenie známe aj ako ekzém alebo atopický ekzém. Je veľmi časté u malých detí, no nezriedka pretrváva aj v dospelosti.

Ekzém sa prejavuje zapálenou, začervenanou a suchou kožou v oblasti záhybov (lakte, kolená, za ušami). U detí sa objavuje aj na tvári a lícach, u dospelých aj v oblasti genitálií.

Ekzematická pokožka silno svrbí, pričom škrabanie môže spôsobiť vznik bakteriálnej alebo vírusovej infekcie. Ekzém spôsobujú potravinové a iné alergény, ale aj nevhodné oblečenie a psychická nepohoda.

Liečba atopickej dermatitídy

Pri liečbe je nevyhnutná psychická pohoda. Postihnuté miesta sa musia intenzívne hydratovať vhodnými krémami alebo olejmi. Stav zlepšujú lokálne kortikoidy, antibiotické a dechtové masti.

4. Rosacea

Toto chronické ochorenie sa prejavuje na tvári. Pleť je začervenaná, citlivá a vyskytujú sa na nej pľuzgieriky. Cievky sú výrazné, tvoria sa hnisavé a zapálené vyrážky. Pokožka je mimoriadne citlivá na dotyk.

Príčinou ochorenia je zvýšená reaktivita ciev v kombinácii s infekciou. Spúšťačom môže byť pobyt na slnku, korenené a horúce jedlá, reakcia na kozmetiku alebo stres. Zaujímavé je, že rosaceou netrpia deti a mladiství, ale len dospelí.

Ako liečiť rosaceu?

Ochorenie sa bohužiaľ nedá liečiť, iba zmierňovať príznaky. Užívajú sa orálne antibiotiká s protizápalovým účinkom. Lokálne sa aplikujú masti, ktoré zmiernia začervenanie a zápal. Odporúča sa tiež ošetrenie laserom, ktoré zmierni výrazné cievky.

5. Seborea

Je chronické ochorenie, ktoré spôsobujú kvasinky. Prejavuje sa hlavne v oblasti vlasov, obočia, ale aj na trupe. Pokožka je zružovelá a objavujú sa na nej žltohnedé mastné šupiny. Tie môžu svrbieť.

Seborea nie je prenosná. Prečo vzniká? Dôvodom môže byť genetická predispozícia, mastná koža, choroby imunitného systému, nezdravý životný štýl, ale aj stres.

Ako sa lieči seborea

Dôležité je zastaviť lokálny zápal, zmierniť tvorbu lupín a uľaviť od svrbenia. Vhodné sú najmä šampóny a krémy na pokožku so seboreou, ktoré sa dajú zakúpiť v lekárni. Pokožku nemastia a potláčajú kvasinky. Pri ťažkých stavoch lekár predpíše lokálne kortikoidy.

6. Mykózy

Mykózy sú hubovité ochorenia kože. Existuje niekoľko druhov mykóz. K najčastejším však patria tie, ktoré sa objavujú na nechtoch rúk a ešte častejšie nôh.

Nechty najskôr zmenia farbu – zožltnú. Neskôr zhrubnú, začnú sa olupovať a nakoniec sa rozdrobia.

Ako mykóza nechtov vzniká? Mykózy sú vlastne plesne. A tie obľubujú teplo a vlhko. Ľahko teda môžete chytiť plesne nechtov napríklad na kúpalisku, ale aj v nevhodnej obuvi, ak sa noha veľmi potí.

Ochorenie je nákazlivé. Preto sa odporúča na kúpaliskách nechodiť naboso, nosiť v lete vhodnú obuv a používať výlučne vlastné pomôcky na pedikúru.

Liečba nechtovej mykózy

Liečba spočíva v aplikácii antimykotických prípravkov, ktoré sa nanášajú priamo na postihnuté miesto. V lekárni si môžete zakúpiť rôzne krémy, roztoky, laky alebo masti. Tie zároveň zabraňujú šíreniu ochorenia. Ak už choroba postúpila a je napadnutých viacero nechtov, je vhodná návšteva lekára. Ten predpíše orálne antimykotiká.

7. Pigmentové škvrny

Hyperpigmentácia, čiže tvorba pigmentových škvŕn, nie je len problémom starších ľudí. Škvrny, ktoré sú tmavšie ako odtieň pleti, vznikajú z rôznych dôvodov.

Príčinou je nadmerné slnenie, kožné zápaly a poranenia, užívanie liekov, tehotenstvo, či hormonálne zmeny. Tieto škvrny môžu mať rôzne veľkosti a tvary. Najčastejšie sa objavujú na tvári, krku, v dekolte a na rukách.

Prevenciou je dostatočná ochrana pokožky pred slnečným žiarením. Pred každým pobytom na slnku sa natrite opaľovacím krémom s vysokým UV faktorom.

Liečba pigmentových škvŕn

Spôsob liečby sa volí v závislosti od toho, aký veľký je problém s pigmentovými škvrnami. V mnohých prípadoch postačí kozmetika na pigmentové škvrny v podobe bieliacich krémov. Pomáha aj chemický píling, ktorý pôsobí hĺbkovo a odstráni škvrny. V ťažších prípadoch sa praktizuje terapia svetlom alebo laserom.

8. Jazvy

Vznikajú po rôznych poraneniach, chirurgických zákrokoch, popáleninách alebo po akné. Je to prirodzený proces hojenia rán na pokožke. U niekoho sa jazvy hoja lepšie, u iného zas horšie, pričom hojenie je sprevádzané svrbením a pálením. Preto je vhodné hojenie jaziev podporiť.

Ako odstrániť jazvy

Na domácu liečbu využite rôzne krémy a gély. Tie je nevyhnutné nanášať dlhodobo. Spravidla sú voľne predajné a majú protizápalové vlastnosti, pričom urýchľujú prirodzený proces hojenia pokožky. Na staršie výrazné jazvy však takáto liečba príliš nezaberá. Vtedy je možná terapia laserom, liečba tekutým dusíkom, či injekčná aplikácia kortikoidov priamo do jazvy.

9. Vrásky

Aj keď sú s pribúdajúcim vekom vrásky prirodzené, potrápiť môžu už v mladosti, a to najmä mimické vrásky, ktoré sa objavujú v oblasti očí, na čele, či v kútikoch úst.

Liečba vrások je náročnejšia. Preto je dôležitá najmä prevencia. Tá spočíva v dôkladnej starostlivosti o pokožku a jej pravidelnej hĺbkovej hydratácii.

Odporúča sa vyhýbať zlozvykom ako fajčenie a alkohol. Nevhodné je nadmerné slnenie bez dostatočnej ochrany pleti.

Liečba vrások

Liečba vrások spočíva v používaní kvalitnej kozmetiky s obsahom kyseliny hyalurónovej. Tá dokáže obnovovať poškodené tkanivá, podporiť vypnutie pleti, dodať jej mladistvý vzhľad a spomaliť starnutie. Populárna je v súčasnosti liečba botulotoxínom, ktorý sa injekčne aplikuje priamo do vrások.

Základom účinnej liečby kožného ochorenia je jeho správna diagnostika. Mnohé zo spomínaných kožných ochorení sa totiž môžu zamieňať (napr. seborea a rosacea). Ak si teda nie ste istí svojou diagnózou, neváhajte sa poradiť s lekárom. Až potom pristúpte k liečbe.

 

Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmo Pri objednávke nad 25 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii