Napíšte, čo hľadáte

Melatonín na spanie

Melatonín na kvalitný spánokMáte problémy so spánkom? Ťažko zaspávate a v noci sa často budíte? Možno vám chýba melatonín. Čo je melatonín a aké má účinky?

Čo je melatonín

Melatonín je hormón, inak nazývaný aj hormón spánku. Tento hormón vzniká v epifýze a telo ho produkuje najmä v noci. Produkcia melatonínu prirodzene klesá s vekom. Aj preto ľudia vo vyššom veku častejšie trpia poruchami spánku. Ak chýba melatonín skúsenosti hovoria, že človek ťažšie zaspáva, na zaspatie potrebuje omnoho dlhší čas a v noci sa budí. To znamená, že pri nízkej hladine melatonínu môže človek trpieť nespavosťou.

Účinky melatonínu

Aké má melatonín účinky? Nielenže prispieva k pokojnému spánku, ale tiež zlepšuje kvalitu spánku. Okrem toho melatonín:

  • Skráti čas potrebný na zaspatie
  • Zmierňuje pocity únavy v dôsledku časového posunu
  • Prispieva k úprave cirkadiánneho rytmu (vnútorných hodín)
  • Prispieva k funkcii imunity, pomáha bojovať s infekciami a voľnými radikálmi
  • Ochraňuje mozog pred zápalmi
  • Je to antioxidant
  • Prispieva k zlepšeniu reprodukčného zdravia

Vedci dokonca predpokladajú, že melatonín môže mať pozitívny vplyv na pamäť. Ako je to možné? Je totiž preukázané, že spánok skutočne zohráva úlohu pri uchovávaní pamäti. So zlepšením pamäti sa podľa výskumov, realizovaných zatiaľ len na laboratórnych myšiach, spája aj melatonín.

Má melatonín nežiaduce účinky? Je to hormón, ktorý je pre telo prirodzený a nie je nebezpečný. Ako všetky výživové doplnky však môže mať melatonín vedľajšie účinky. Sú však veľmi vzácne. Vyskytnúť sa môže svrbenie pokožky a bolesť hlavy.

Formy melatonínu

Kvalitný melatonín neobsahuje žiadne farbivá, sladidlá, či konzervačné látky. Na trhu nájdete množstvo produktov s obsahom melatonínu na spanie. Dostupné sú napríklad melatonín tabletky na spanie, žuvacie tablety s príchuťami alebo rozpustné tablety pod jazyk. Obľúbené sú melatonín kvapky, napríklad aj Melatonín pre deti Junior alebo tiež melatonín sprej, ktorý stačí pred spánkom nastriekať do úst.

Ako užívať melatonín

Aké má melatonín dávkovanie? Závisí to od rýchlosti vstrebávania spánkového hormónu z tablety do organizmu. U každého produktu je to teda inak. Preto u tabliet a kvapiek vždy dodržiavajte dávkovanie, uvedené v príbalovom letáku. Tradične sa však melatonín užíva 2 až 3 hodiny pred spánkom.

S týmto vám melatonín nepomôže!

Pracujete na nočné zmeny? Ak si chcete s pomocou melatonínu navodiť spánok, prípadne upraviť spánkový rytmus, zrejme budete sklamaný. Užívanie melatonínu neznamená, že po užití tabletky budete môcť okamžite zaspať. Pri nočných pracovných zmenách je spánkový rytmus človeka výrazne narušený a preto užívanie melatonínu na jeho úpravu, prípadne na rýchle zaspatie, určite nepostačí.

 

ℹ️ Sprievodca kvalitným a pokojným spánkom

ℹ️ Máte problémy so spánkom? Poradíme ako na dobrý spánok

 

Filter
Kolekcie
Filtrovať podľa ceny
-

Najpredávanejšie produkty

Zobrazených 24 z 37 produktov

Filter