Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Papagáj ako domáci miláčik? Áno, alebo nie?

Papagáj ako domáci miláčik? Áno, alebo nie?

Je papagáj vhodným adeptom na domáceho miláčika? Prečo nie.., ale nieje papagáj ako papagáj 😊

Ak ste sa rozhodli zadovážiť si ako domáceho miláčika papagája, tak nasledujúce riadky sú určené práve pre vás.

Papagájov a rôznych exotických vtákov je už v dnešnej dobe na našom trhu dostatok, takže obávať sa nejakého nelegálneho dovozu by sme sa už nemuseli, ale vždy je najlepšie zakúpiť zviera priamo od chovateľa, ktorý má najlepšie skúsenosti s chovom a odchovom.

Samozrejme najjednoduchšia cesta je asi kúpiť zviera priamo v chovateľských obchodoch, kde väčšinou ale predávajú len bežnejšie a dostupnejšie druhy menších papagájov ako sú andulky, rozely, korely a pod., ak však máte zálusk na kúpu väčšieho kamaráta ako je napríklad žako, kakadu, alebo dokonca ara, tak tu si už naozaj budete musieť vyhľadať chovateľa na inzertných portáloch, alebo v odborných časopisoch.

Malé a stredné druhy papagájov

sú oveľa dostupnejšie než veľké papagáje, či už po finančnej stránke, alebo v dostupnosti na trhu, patria sem andulky, agapornisy, korely, rozely, papagáj spevavý a pod., v tejto skupine je naozaj široká škála rôznych veľkostí a aj farebností, je už len na vás či chcete vtáčika len na okrasu, alebo od neho očakávate aj nejaké dovednosti. Väčšina malých a stredných papagájov je voľne dostupná bez nutnosti registrácie, alebo čipovania, prípadne bez CITES.

Čo sa týka krmiva pre menšie druhy papagájov, tak je v širokej škále a rozmanitosti dostupné aj podľa druhov, kde sú presne vyvážené pomery rôznych druhov semien a zrnín.

Versele Laga Prestige Loro Parque Australian Parakeet Mix 1kgVersele Laga African Parakeet Loro Parque Mix 1kgVersele Laga Orlux NutriBird B14 - pelety pre andulky, agapornisy, neofémy 800g

Niektoré malé papagáje sa dokážu naučiť rôzne triky, alebo dokonca aj rozprávať, ale to je skôr ojedinele, väčšinou však nemajú problém s interpretáciou rôznych melódií, ale samozrejme sú aj také čo proste radi len škriekajú 😊 preto je potrebné si pre istotu naštudovať čo je danému druhu blízke.

Napájačkasépiová kosť a kvalitné krmivo by samozrejme nemali chýbať v žiadnej klietke či väčšej voliére, prípadne sú dostupné aj rôzne typy hračiek, hojdačiek a preliezok.

Veľké druhy papagájov

táto trieda papagájov je menej dostupná a dá sa povedať, že aj náročnejšia na chov, preto pred zaobstaraním si papagája z tejto triedy je dobé si naštudovať vopred čo všetko obnáša a prináša chov a spolužitie s takýmto zverencom. Pri týchto papagájoch je už väčšinou potrebná registrácia na okresnom úrade - odbore životného prostredia, kedy pri kúpe od chovateľa musíte dostať zmluvu a vystavené doklady o pôvode daného zvieraťa, tieto doklady vystavuje ministerstvo životného prostredia, v žiadnom prípade nie samotný chovateľ. Zviera musí byť riadne označené nesnímateľným krúžkom na nohe, alebo čipom.

Reč je o papagájoch z rodu ara, ďalej veľmi obľúbený papagáj sivý Žako, kakadu, eklektusy. Tieto papagáje sú naozaj veľmi atraktívne, väčšinou krásne vyfarbené, alebo ich zdobia nápadné chocholy na hlavách. Sú však už oveľa náročnejšie na priestor, určite aj na váš čas, ktorý budete môcť so svojim novým kámošom stráviť a samozrejme aj na kvalitu a rozmanitosť podávaného krmiva.

Versele Laga Prestige Loro Parque Ara Parrot Mix 2kgVersele Laga Prestige Loro Parque African Parrot Mix 2,5kgVersele Laga NutriBird P15 Original - pelety pre veľké papagáje 1kg

Veľké papagáje sú veľmi spoločenské a človeka si väčšinou „prisvoja“ ako svojho partnera a to môže byť občas problém pri rodinách s deťmi. Ďalej netreba zabúdať ani na stres, ktorý im môže spôsobovať naša neprítomnosť, napr. pri papagájoch Žako je potom častý problém s vytrhávaním si peria, tento problém je následne veľmi ťažké odstrániť.

Netreba zabúdať ani na priestor pre život, samozrejme čím väčší papagáj tým väčšia klietka, prípadne voliéra. Papagáje ARA veľmi radi lietajú, dokonca sú kluby sústreďujúce chovateľov týchto vtákov kedy bývajú rôzne stretnutia a papagáje napríklad púšťajú lietať voľne po prírode, na to je ale potrebné už mať určité dovednosti, aby sa vám váš chránenec aj vrátil naspäť 😊

Výbava klietok veľkých papagájov musí byť naozaj rozmanitá, aby aj v prípade našej neprítomnosti netrpeli nudou, takže rôzne hračky, laná, preliezky a bidlá by mali byť jej bežnou súčasťou. V neposlednom rade netreba zabúdať ani na podávanie vitamínov a minerálov, aby naši operení kamaráti boli zdraví a plní radosti zo života.

NÁŠ TIP:

Široký výber krmív, doplnkov výživy a chovateľských potrieb pre papagáje vám ponúka naša online lekáreň.

Pozrieť ponuku