Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Cvičenie počas choroby. Je vhodné?

Cvičenie počas choroby. Je vhodné?

Ak trénujete pravidelne, je pochopiteľné, že choroba môže byť pre vás „škrt cez rozpočet“. Naruší rozbehnutý tréning a môže viesť k strate svalovej hmotnosti. Mnohí športovci sa preto pýtajú, či sa cvičenie a choroba vzájomne vylučujú. Je cvičenie počas choroby vhodné? Ak áno, za akých podmienok?

Kedy je cvičenie počas choroby povolené

Šport pôsobí na telo pozitívne a môže prispieť k rýchlejšiemu uzdraveniu. To však len v prípade, ak je ochorenie mierne. Lekári sa zhodujú na tom, že pri cvičení počas choroby platí pravidlo „od krku nahor“.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov na nachladenie

Pozrieť ponuku

Čo to znamená? Cvičiť môžete vtedy, ak sa symptómy ochorenia prejavujú len v tejto časti tela, teda od krku hore. Pri akých chorobách teda nemusíte vynechať tréning?

  • Slabé prechladnutie. Ak máte počas prechladnutia dostatok energie a trápi vás len upchatý nos, slabá bolesť hrdla alebo hlavy, prípadne kýchanie, cvičenie si môžete dopriať. Mierna nádcha a šport je teda kombinácia, ktorá vám určite neublíži. Mali by ste si však zacvičiť doma, aby ste vírusové ochorenie na nikoho neprenášali.
  • Upchatý nos. Máte len upchatý nos, bez ďalších príznakov? Pokojne si zacvičte. Môže vám to dokonca prospieť a pohyb môže uvoľniť dýchacie cesty.
  • Bolesť hrdla. Bolesti hrdla bývajú spôsobené vírusovou infekciou. Ak je bolesť slabá a nesprevádza ju zvýšená teplota, doprajte si mierny tréning.
  • Bolesť ucha. U dospelých býva bolesť ucha spôsobená inými ťažkosťami – zápalom zubov, infekciami dutín, prípadne zmenou krvného tlaku. Ak nemáte problémy s rovnováhou, cvičiť môžete. Vyhnite sa však športom, ktoré spôsobujú tlak na dutiny v hlave.

Cvičenie počas choroby. Je vhodné?

Pri týchto ochoreniach určite necvičte!

Pri niektorých bežných ochoreniach je cvičenie zakázané. Úplne nevhodná kombinácia je napríklad cvičenie a antibiotiká. Kedy ešte by ste cvičiť nemali?

VEDELI STE ŽE:

„Pri kašli nie je telo dostatočne okysličené? Športovanie v tomto stave môže byť nebezpečné!“

A čo šport po chorobe?

Cvičenie po chorobe je povolené. Dôležité je však dodržať dostatočný časový odstup a nechať telo regenerovať. Príliš skorý šport po chorobe ako chrípka, môže spôsobiť návrat ťažkostí. Ak sa už cítite naozaj dobre, môžete začať s tréningom. Najprv však na úrovni cca 50%nej aktivity, akú ste vykonávali pred chorobou. Postupne môžete intenzitu tréningu zvyšovať.

  1. Chrípka. Neberte ju na ľahkú váhu! Neliečená chrípka môže byť smrteľná! Pri chrípke určite necvičte. Naopak, poriadne ju vyležte.
  2. Horúčka. Na cvičenie pri horúčke takisto ani nepomyslite. Svalstvo je slabé a mohli by ste sa poraniť. Navyše, hrozí dehydratácia a celkové zhoršenie stavu.
  3. Kašeľ. Reč je o kašli, ktorý spôsobila infekcia dýchacích ciest. Takýto kašeľ telo rýchlo unavuje, cvičenie preto nie je vhodné.
  4. Žalúdočné ťažkosti. Hnačka, nevoľnosť, nechutenstvo, či žalúdočné kŕče sú príčinou dehydratácie a oslabenia organizmu. Preto pri týchto ochoreniach nie je vhodná nadmerná fyzická aktivita.

Kompletná ponuka produktov na nachladenie a chrípku

Zdroje:

https://primar.sme.sk/c/20749067/cvicenie-pocas-choroby-kedy-je-nevhodne-a-kedy-neublizi.html

https://www.ta3.com/clanok/220169/kedy-je-bezpecne-vratit-sa-k-cviceniu-po-prechladnuti-alebo-chripke