Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Chovateľské okienko: S vášňou pre holuby?

Chovateľské okienko: S vášňou pre holuby?

Holuby sú po hrabavej hydine asi najčastejšie chovanými operencami pre krásu, ale aj úžitok v našich domovoch a preto si ich chov priblížime v nasledujúcich riadkoch.

Holuby sú domestikovaným druhom vtákov už tisícky rokov a určite všetci vieme, že kedysi sa poštové holuby používali na zasielanie správ, v dnešnej dobe už máme síce modernejšie komunikačné techniky, no napriek tomu sa holuby stále tešia veľkej obľube u nadšených chovateľov.

Rozdielnosť druhov holubov je až zarážajúca v tom čím sa živia, vo veľkosti, nádherných farbách, alebo spôsobom života.

NÁŠ TIP:

Krmívá, doplnky výživy a chovateľské potreby pre holuby vám ponúka aj naša online lekáreň.

Pozrieť ponuku

Najmenší Holúbok diamantový pôvodom z Austrálie má len 19-21cm dĺžku aj s chvostom, oproti nemu najväčší holub na svete je Korunáč vejárový pôvodom z Novej Guinei s dĺžkou tela 58-73cm a viac pripomína bažanta než holuba.

Poznáme aj krásne vyfarbené druhy exotických holubov a hrdličiek živiacich sa plodmi z Nového Zélandu a iných krajín.

U nás sa chovatelia zameriavajú na chov poštových holubov, ktoré sú používané pri rôznych súťažiach a chovatelia ich vozia tisícky kilometrov od ich domova, aby sa následne vracali domov a vyhrávali veľmi lukratívne ceny.

Ttakto úspešný holub sa môže vyšplhať po priečke úspechu veľmi vysoko a jeho cena môže byť kľudne 100-vky tisíc eur.

Vo voliérach však nájdeme aj okrasné druhy holubov, ako je napríklad parochniar, hýľ, hrvoliak, kotrmeliak, sovka či pávik, alebo úžitkové holuby ako sú napríklad modeny či kingy.

V obmedzených množstvách by sme určite našli aj exotické prekrásne vyfarbené holuby, ktoré ale v našich podmienkach potrebujú špeciálnu starostlivosť a ubikácie, ktoré sú v zime vykurované a udržujú potrebnú presnú vlhkosť vzduchu.

Naozaj je z čoho si vyberať, chovateľská základňa na Slovensku je veľmi variabilná a každý začínajúci chovateľ si pre seba dokáže nájsť plemeno jeho srdcu najbližšie.

V našom článku si priblížime 2 spôsoby chovu holubov – voliérový a holubníkový, ich rozmnožovanie, veterinárne a hygienické podmienky chovu a kŕmenie.

Voliérový chov holubov

Pri voliérovom chove holubov je v podstate rozdiel v tom, že okrasné a úžitkové holuby nepúšťame voľne lietať, nakoľko nemajú až takú vôľu sa vracať ako poštové holuby z holubníkov.

Tieto holuby nie sú zďaleka ani tak dobrí letci a sú často napádané voľne žijúcimi predátormi, ako je mačka, kuna, alebo dravé vtáky.

Rozmnožovanie je u všetkých holubov rovnaké, samec sa hrkútaním a klaňaním dvorí holubici a po spárení holubica znáša spravidla 2 biele vajcia na veľmi stroho urobené hniezdo.

Po 17-18 dňoch zahrievania znášky na ktorej sa podieľajú obaja rodičia, sa liahnu mladé holúbky, ktoré rodičia kŕmia tzv. holubím mliekom, ide o tekuté výlučky z hrvoľa dospelého holuba bez ktorého by mladé holuby neprežili.

Následne sa rodičia starajú o mladé holuby až do ich osamostatnenia.

Dospelé holuby kŕmime zmesami rôznych zrnín, musia mať k dispozícii grit na správne trávenie tvrdých zrnín a strukovín, podávame aj vitamíny a minerály, ktoré buď pridávame do krmiva, alebo do pitnej vody.

Holuby preventívne odčervujeme prípravkom Helmigal a do vody pridávame prípravky proti kokcidióze napríklad prípravok Acidomid H pre holuby.

Holuby môžu trpieť rôznymi ochoreniami z ktorých niektoré sú prenosné aj na človeka, v prípade podozrenia na nejaké ochorenie, je vždy najlepšie kontaktovať skúseného chovateľa holubov, prípadne priamo veterinárneho lekára.

Holubníkový chov holubov

Pri holubníkovom chove holubov vychádzame z toho, že holuby pravidelne vypúšťame do vonkajšieho prostredia, kde majú možnosť voľného letu po okolí.

V tomto prípade sú holubníky konštruované tak, že nepotrebujú tak veľký priestor na chov a odchov, čiže obsahujú len búdniky (misky) na hniezdenie, striešky na sedenie, krmítka a nádoby na vodu.

Takýmto štýlom sa chovajú najmä poštové holuby, ktoré si veľmi rýchlo zvyknú na nový domov a po týždni v uzavretom holubníku sa aj po vyletení z neho dokážu vrátiť naspäť domov.

Korunáč vejárový

Poštové holuby sa aj z tohto dôvodu zvyknú krúžkovať, ak sa v prípade nepriaznivého počasia, alebo inej nepredvídateľnej príčiny nedokážu vrátiť naspäť domov, tak podľa krúžku na nohe je možné prípadné dohľadanie majiteľa.

Ostatné podmienky chovu, kŕmenie a rozmnožovanie je v podstate identické s chovom voliérovým.

Chov holubov má na Slovensku veľmi dlhú tradíciu a určite by bolo dobré, aby táto tradícia pokračovala aj ďalej a láska ku zvieratám pretrvávala v srdciach našich mladých chovateľov.

 

Radoslav Klajber

Radoslav Klajber
Volám sa Rado a už od detstva ma veľmi lákala príroda, zvieratá a rastliny. Svoje hobby som zameriaval hlavne na chov zvierat a pestovanie rastlín. Nakoľko som veľký puntičkár, tak pred tým ako som si zadovážil nejaké zviera som si vždy naštudoval hromady odbornej literatúry, aby som náhodou niečo pri chove nepokazil..
Viac o mne ➡