Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Cestovanie autom s deťmi

Cestovanie autom s deťmi

Čaká vás rodinná oslava na druhej strane Slovenska či dovolenka v zahraničí? Pre mnohých rodičov je presun autom s deťmi nočnou morou. Pripraveným však štastie praje a my vám preto prinášame prehľad všetkého, na čo by ste nemali zabudnúť a aj tipy ako tieto presuny, čo najlepšie zvládať.

Praktické na organizáciu, no nepohodlné pre šoféra je cestovanie na noc - na nočný spánok detí. Väčšiu časť cesty tým pádom prespia a vám ostane len malý úsek na vytváranie programu. Pokiaľ cestujete v čase, kedy dieťa nespí, zastavujte častejšie a doprajte dieťaťu dostatok pohybu. Zvyšný čas môžete vykryť rôznymi aktivitami, o ktorých sa dočítate nižšie.

Autosedačka

Prvoradá, a to nielen na dlhé vzdialenosti, je bezpečnosť. Tú zabezpečíte výberom kvalitnej autosedačky, ktoré spĺňa príslušné normy a má bezpečnostné certifikáty. Deti do 1 roka (podľa typu vajíčka a rozmerov dieťaťa kľudne aj dlhšie) je vhodné prevážať vo vajíčku výhradne v protismere jazdy. Vajíčko kľudne meňte za autosedačku až keď hlavička vytŕča nad horný okraj, naopak pretŕčajúce nôžky nie sú problémom. Pokročilá autosedačka je vhodná pre deti, ktoré už aspoň dva mesiace zvládajú samostatný sed. Autosedačky majú svoje obrovské opodstatnenie, preto dieťa nikdy nevyberajte zo sedačky počas jazdy.

Autosedačky sa delia podľa hmotnostných kategórií a výšky dieťaťa. Do 15kg dieťaťa, ale ideálne čo najdlhšie, sa odporúča voziť deti v protismere jazdy. Skontrolujte vždy správne pripásanie a pozíciu ramenných popruhov - smerovať majú spoza ramien, nie z ich bokov.

Dlhé cesty autom, najmä v letných mesiacoch, vedia deti kvôli teplu veľmi potrápiť. Zmierniť potenie viete vďaka vložkám do autosedačky, zabúdať však netreba ani na správne oblečenie detí do ľahkých, najlepšie bavlnených vecí. Pohodlnejšiu jazdu bez zbytočného prehrievania zaistíte aj použitím slnečnej clony na okná.

Program na cesty

Ak vás čaká dlhá cesta počas dňa, kedy dieťa bdie, je dobré byť pripravený na možné aj nemožné. Pri bábätkách je výhodou, že majú viacero spánkov a značnú časť cesty vedia prespať - ich bdelé okná viete vyplniť závesnou hračkou či knižkou.

Pri starších, pohybovo aktívnejších deťoch, to už s programom bude viac náročnejšie. Na začiatku cesty skúste vydržať bez pomôcok - pozorujte okolie z okna, tipujte akej farby bude auto, ktoré vás najbližšie predbehne, hádajte značky. Ak už slovné hry nezaberajú, siahnite po hračkách. Na cesty je dobré zbaliť obľúbenú hračku, ale aj nejakú úplne novú a nepoznanú. Obľúbené sú rôzne pracovné zošity, hlavolamy, karty, samolepky či knižky. Počúvať môžete aj audiorozprávky, prípadne nakrátko pustiť video na mobile či tablete.
Poriadok v aute zabezpečíte vďaka praktickému organizéru, ktorý zahŕňa aj držiak na tablet.

Nech je program v aute akokoľvek pestrý, nezabúdajte na pauzy, ideálne aspoň každé 2-3 hodiny.

cestovanie autom deti

Čo mať vždy poruke

Nech sa vyberiete na akokoľvek dlhú cestu, je dobré zbaliť si do príručnej tašky, ktorú budete mať vždy poruke nasledujúce veci:

Kinetóza

Ide o súbor príznakov (vracanie, únava, závraty, nutkanie do vracania), ktoré sa vyskytujú počas cestovania v dopravných prostriedkoch. Je typická pre deti od 2 rokov a najmä u žien občas pretrváva až do dospelosti.
Pokiaľ vaše dieťa trpí pri cestovaní týmito príznakmi, odporúčame cestovať skôr na spánok dieťaťa, v aute pravidelne vetrať a udržiavať skôr chladnejšiu teplotu a nepoužívať silné vône. Deti, ktorým býva na cestách zle väčšinou dráždi pozeranie do mobilu či čítanie knižiek, preto sa skúste týmto aktivitám vyhnúť.

Ak aj napriek vyššie spomenutým radám dieťa počas cesty vracia, je možné podať hodinu pred cestou Kinderyl a následne každé 2-3 hodiny opakovať. Je určený pre deti od 2 rokov. Deti od 2-6 rokov užívajú 1⁄4 tablety, od 6 rokov sa dávka môže zvýšiť na polovicu tablety. Celú tabletu môžu užívať aj mladiství nad 15 rokov.

Na tlmenie nevoľností slúži tiež zázvorové lízanky (od 3 rokov).

Pri deťoch s kinetózou je dobré mať poruke sáčky na vracanie, ale aj už spomínané vlhčené obrúsky a náhradné oblečenie.

Veríme, že vás nepríjemnosti budú obchádzať a bezpečne docestujete do cieľa. Šťastnú cestu! 🚗👨‍👩‍👧‍👦

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡