Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Bolí vás žlčník? Čo jesť a ako sa liečiť?

Bolí vás žlčník? Čo jesť a ako sa liečiť?

Máte pocit, že vaše trávenie je v skvelej forme a niečo ako podráždený žlčník alebo žlčníkový záchvat vám určite nehrozí? Veľmi sa mýlite. Problémy so žlčníkom môže mať ktokoľvek. A to bez ohľadu na vek, či celkové zdravie. Tieto ťažkosti sú totiž spôsobené dlhodobým nesprávnym stravovaním a prejedaním sa. Ako sa prejavuje podráždený žlčník a čo robiť, ak sa objavia problémy?

Žlčník a jeho funkcia

Z Wikipédie sa dozvieme, že „žlčník alebo žlčový mechúr je dutý orgán podobný vaku hruškovitého tvaru, nachádzajúci sa pod pravým pečeňovým lalokom. Je súčasťou tráviacej sústavy. Jeho hlavnou funkciou je zhromažďovanie žlče a jej následné vypudenie pri zvýšenej potrebe v procese trávenia.“ (1)

Zjednodušene povedané, žlčník je zásobníkom pre žlč, ktorá sa tvorí v pečeni. Žlč sa po jedle dostáva do tenkého čreva, kde pomáha s trávením tukov. Kde je teda problém? Ako a prečo vznikajú ťažkosti so žlčníkom?

Dôvody a prejavy žlčníkových problémov

Za deň sa v pečeni vytvorí približne 0,5 až 0,7 litra žlče. Tá sa skladá zo žlčových kyselín, minerálnych solí, vody, cholesterolu a žlčových farbív. Problém nastáva pri nadmernej tvorbe žlče, ktorá potom zaťažuje žlčník. Dôvodov je niekoľko:

  • Nevhodná strava – najmä veľa cholesterolu
  • Obezita
  • Nesprávna životospráva – napríklad vynechávanie raňajok
  • Prejedanie sa
  • Chronický stres
  • Porucha metabolizmu tukov
  • Iné ochorenia

Dôvody a prejavy žlčníkových problémov - obezita

Takto vznikajú choroby žlčníka ako sú žlčníkové kamene, zápal žlčníka alebo nádorové ochorenia žlčníka.

Ako zistíte, že máte problémy so žlčníkom? Aké sú prejavy chorôb žlčníka? Ide najmä o bolesti v pravom boku, keďže žlčník sa nachádza na pravej strane pod rebrami. Tieto bolesti môžu vystreľovať až do chrbta. Ak sú bolesti mimoriadne silné a pulzujúce, môže ísť o žlčníkové kamene, ktoré upchali žlčové cesty. Takýto stav sa pomenúva aj ako žlčníkový záchvat.

Signálom ochorenia žlčníka môžu byť aj rôzne nešpecifikované tráviace ťažkosti, a to najmä po konzumácii mastného a ťažkého jedla. Podobne sa prejavuje aj zápal žlčníka.

Pri chronickej forme ťažkosti nastupujú pomaly a spočiatku ide len o tupú bolesť a tlak v pravom boku, niekedy aj s nevoľnosťou. Pri akútnom zápale žlčníka bolesť vzniká náhle a je veľmi silná. Môže byť sprevádzaná horúčkou.

VEDELI STE ŽE:

„Až v deväťdesiatich percentách prípadov je zápal žlčníka spojený so žlčníkovými kameňmi?“

Žlčník alebo žalúdok?

Mnohí pacienti majú problém rozlíšiť žlčníkové ťažkosti, respektíve určiť, či ide o bolesti žalúdka alebo žlčníka. V obidvoch prípadoch sú totiž prítomné nevoľnosti a bolesti v oblasti brucha.

Žlčníkové bolesti sa však sústreďujú viac vpravo a prechádzajú až do chrbta, kým žalúdok bolí skôr v strede, nad pupkom. Ak neviete určiť, či vás bolí žalúdok alebo žlčník, na miesto bolesti zatlačte dlaňou. V prípade žalúdočných ťažkostí pocítite úľavu. Ak ide o problém so žlčníkom, bolesť sa vystupňuje.

Ako riešiť problémy so žlčníkom

Liečba závisí od toho, o aké problémy so žlčníkom sa jedná. Či je to nádorové ochorenie, akútny zápal, prípadne žlčníkové kamene. V každom prípade však rátajte s tým, že vás čaká prísna žlčníková diéta.

1. Liečba podráždeného žlčníka

Ak sa jedná o podráždený žlčník, ktorý sa prejavuje bolesťami, nemusíte hneď utekať k lekárovi. Samozrejme, ak sú bolesti naozaj veľmi silné a sprevádzané horúčkou, lekára by ste mali vyhľadať. Ak sú však bolesti menej intenzívne, stačí sa liečiť doma.

Čo pomáha na podráždený žlčník? Najprv začnite hladovkou, až kým bolesti neustúpia. Potom prichádza na rad žlčníková diéta. Tá spočíva nielen vo výbere správnych druhov potravín, ale aj v ich vhodnej príprave.

Aké sú vhodné potraviny pri žlčníkovej diéte?

  • Tuky – rastlinné maslá a klasické maslo
  • Mäso – chudé ako kuracie, morčacie, králičie, rybie
  • Mlieko a mliečne výrobky – povolené sú tie so zníženým obsahom tuku. A čo boľavý žlčník a tvaroh? Pri žlčníkovej diéte si môžete dať netučný alebo polotučný tvaroh, dokonca aj ochutený
  • Polievky – zeleninové a jemné mäsové vývary
  • Pečivo – nie teplé! Vhodné je netučné vodové pečivo z bielej alebo celozrnnej múky, staršie netučné pečivo
  • Ovocie – výlučne dozreté, bez šupky a bez zrniečok. Vhodné je aj tepelne upravené
  • Zelenina – vyberajte takú, ktorá nenadúva ako mrkva, petržlen, šalát, čínska kapusta alebo brokolica a karfiol v malom množstve. Paradajky sú vhodné len lúpané a bez zrniečok
  • Obilniny – pšeničná, kukuričná a ryžová krupica a múka

Ak viete, že vás neminie žlčníková diéta, recepty si vyžiadajte od lekára, prípadne si ich nájdete online. Nezabúdajte na správnu úpravu potravín – ideálne je varenie, dusenie a dusenie v pare. Ak chcete pokrm piecť, tak len v alobale alebo špeciálnom hrnci bez použitia tuku. Zabudnite na vyprážanie a opekanie!

Ako podpora pri žlčníkovej diéte sú vhodné žlčníkové čaje – púpava lekárskamäta priepornánechtík lekárskypestrec mariánskyrepík lekárskyjablčník obyčajný alebo žlčníková čajová zmes s vhodnou kombináciou bylín.

PREČÍTAJTE SI:

Pestrec mariánsky. Bodliak alebo vzácny liek?

Prečítať

Dostupné sú napríklad aj bylinné kvapky z pestreca mariánskeho, ktoré pôsobia na žlčník regeneračne. Voľno predajné sú dokonca aj kvapky na liečbu pečeňovo – žlčníkových chorôb, ktoré prispievajú k rozpúšťaniu žlčových kameňov.

2. Liečba pri žlčníkových kameňoch

Ak žlčníkové kamene upchajú žlčové cesty, bolesť žlčníka je veľmi silná, bodavá a pretrváva aj niekoľko dní. Vtedy je vhodná návšteva lekára, ktorý môže rozhodnúť o operačnom zákroku.

Aj tu sa však liečba začína hladovkou, nastupuje žlčníková diéta a lieky proti bolesti. Ak pacient nakoniec absolvuje operáciu, diéta musí pokračovať aj po zákroku.

Žlčníková diéta po operácii spočíva v naozaj dostatočnom pitnom režime. V prvý deň sa odporúča množstvo vody alebo žlčníkových čajov. Na druhý deň si pacient môže dať vývar.

Po odstránení žlčníka je nutné dodržiavať určité stravovacie návyky. Jesť sa musí pravidelne, jedálniček nesmie obsahovať mastné a ťažké jedlá. Nevhodné sú aj sladkosti, najmä čokoláda a kakao.

A čo žlčníková diéta a káva? Toto je takisto veľmi nevhodná kombinácia. Pacient by mal dávať prednosť strave s nízkym obsahom tukov, nenadúvajúcej zelenine a ovociu bez zrniečok, chudému mäsu a bielemu pečivu (nie teplému!).

3. Liečba pri nádorovom ochorení žlčníka

Ako sa dá odhaliť nádorové ochorenie žlčníka? Pacienti majú spočiatku len zažívacie ťažkosti a bolesti v oblasti pravého boku pod rebrami. Neskôr sa objaví zvracanie, nechutenstvo, chudnutie a dokonca žltačka. Nádorové ochorenie žlčníka diagnostikuje lekár na základe zobrazovacích metód (CT) a rozboru krvi, ktorý môže poukázať na zvýšené hodnoty bilirubínu a hromadenie žlče. Ak sa ochorenie diagnostikuje v ranom štádiu, pristupuje sa zväčša k odstráneniu žlčníka.

Ak teda vaše problémy so žlčníkom pretrvávajú dlhodobo, opakovane sa vracajú a neustupujú, je určite vhodné obrátiť sa na lekára.

Najčastejšie otázky:

1. Ako zistím, že ma bolí žlčník?

Bolesti žlčníka sa lokalizujú pod pravým rebrovým oblúkom. Často vystreľujú až do chrbta. Po zatlačení na miesto bolesti sa bolesť ešte zintenzívni. Pri zápale žlčníka alebo žlčníkových kameňoch sú bolesti intenzívnejšie, ak zjete niečo ťažké a mastné. Pri žlčníkovom záchvate môže byť bolesť mimoriadne silná.

2. Aké sú ďalšie príznaky (okrem bolesti) problémov so žlčníkom?

Často sa objavuje nutkanie na zvracanie, nafukovanie, hnačka a nevoľnosť. Pri silných bolestiach sa môže vyskytnúť horúčka a zimnica. Ak sú žlčové cesty zablokované, vyskytne sa aj žltačka.

3. Je diéta po operácii žlčníka už doživotná?

Nebojte sa. Prísnu diétu po operácii žlčníka nemusíte držať už navždy! V prvý deň je povolená len voda. Druhý deň si môžete dopriať slabší vývar. Pár týždňov je vhodné držať diétu a stravovať sa striedmejšie. Ale keď sa budete cítiť dobre, postupne sa môžete vrátiť ku klasickému stravovaniu. Samozrejme, nie k nevhodným návykom, ktoré viedli k problémom so žlčníkom!

4. Je pri problémoch so žlčníkom vždy nutná operácia?

To, či ide o stav, vyžadujúci si operačný zákrok, vždy posúdi ošetrujúci lekár. Operácia nie je vždy nutná a pri funkčných poruchách funkcie žlčníka a žlčových ciest dokonca nemusí pomôcť vôbec. (2)

5. Čo robiť pri bolesti žlčníka?

Pomôže okamžitá prísna diéta. Nejedzte, až kým sa nebudete cítiť lepšie. Ak sú bolesti naozaj ukrutné a objavia sa ďalšie príznaky (horúčka, žltačka), kontaktujte lekára.

Kompletná ponuka doplnkov výživy na pečeň a žlčník