Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Ako vybrať správne homeopatikum?

Homeopatia je jeden z alternatívnych odborov medicíny zaoberajúci sa komplexnou liečbou človeka podobnou látkou, ktorá mu spôsobila nežiadné ťažkosti. Táto látka je vo veľmi slabej dávke podávaná vo forme takzvaných homeopatík.

Homeopatiká sú zložené z prírodných látok, ktoré sú následne riedené do veľmi slabých dávok. Práve kvôli nízkej koncentrácii nie sú bežné žiadne vedľajšie účinky a môžu sa tak užívať spolu s ostatnými liekmi.

Homeopatiká sú obvykle označené písmenom CH, čo značí riedenie a číslicou, čo predstavuje silu riedenia prípravku. Nízky stupeň riedenia je značený číslom 5, čím vyšší stupeň riedenia, tým sa číslica navyšuje.

Homeopatiká možno deliť na prípravky obsahujúce iba jednu - jednozložkové alebo až niekoľko látok - viaczložkové. Tieto látky sú vhodne namiešané, aby spoločne pôsobili proti konkrétnej chorobe.Určenie užívania a dávkovania homeopatík vám odporúčame konzultovať s homeopatom. Viac o homeopatii sa dozvietie v našom článku.

 

V abecednom poradí Vám prinášame sprievodcu vlastností jednozložkových homeopatických liekov a ich charakteristické telesné znaky. Kliknutím na názov Vás presmeruje priamo k danému homeopatiku v našom eshope.

Aconitum neuralgia trojklanného nervu, akútne horúčkovité ochorenia v počiatočnom štádiu, triaška, horúčka bez potenia, suchosť, smäd. Bolesti pri srdci. Nepokoj a strach. Zhoršenie neskoro večer, v noci, v teple.

Aesculus - kŕčové žily so sklonom k trombóze, zlatá žila (hemoroidy) s tvrdou zápchou, bolesti v konečníku a krížoch.

Aloe - hemoroidy, nutkanie na stolicu, hnačkové stolice s prímesou hlienu, až neschopnosť udržať stolicu, slabosť. Zhoršenie po pive, sedavým zamestnaním.

Ambra - nespavosť u precitlivelých, tréma.

Antimonium crudum – letné hnačky, žalúdočná nevoľnosť po prejedení, bradavice na tvrdých mozoľnatých plochách rúk, či nôh.

Antimonium tartaricum - zápal priedušiek, akútna alebo chronická bronchitída, astma, hlienovytý chrapot v priedušnici, ťažké vykašliavanie s následnou slabosťou.

Apis mellifica - edémy alergického alebo zápalového pôvodu, koprivka, následky poštípania.

Argentum nitricum - nadbytok vzduchu v žalúdkuneurotické podráždenie tráviacej sústavy, hnačky zvýraznené po sladkostiach.

Arnica  šoky, pády, poranenia miestne, či celkové a ich následky. t. j. preťaženie fyzické, po operáciách, pôrode modrinách, profesionálny chrapot.

Arsenicum album - gastroenteritídy s bolestivou stolicou, nočné astmatické záchvaty.

Baryta carbonica na retardácia fyzického i duševného vývoja, zväčšené lymfatické uzliny, podnebné mandle.

Belladonna - náhly nástup zápalových prejavov s červenými lícami, suchými sliznicami, smädom, horúčkou, studenými končatinami, bolesťami v červenom hrdle, striedanie období potenia a bez potu.

Berberis - pichavé bolesti v dôsledku obličkovej poruchy, kolika, častejšie ľavostranná, s bolesťou v driekovej oblasti s vyžarovaním pozdĺž močovodu s poruchami močenia.

Borax - bolestivé afty v oblasti ústnej dutiny – najmä u kojencov.

Bryonia - pomalý nástup horúčkovitého ochorenia. Z ochorení sú najčastejšie: zápal priedušiek, prsníka.

Cactus - angina pectoris, zvieravé bolesti kdekoľvek v tele.

Cantharis  popáleniny, zápal močového mechúra s prítomnou krvou v moči, pri pálivých bolestiach v období pred, počas aj po močení.

Capsicum - pálivá bolesť počas ušného zápalu, pálivá zlatá žila pri hnačkovitom ochorení.

Carbo vegetabilis - tráviace ťažkosti z nadbytku, pocit náfuku, až ťažkosti s dýchaním, astma, poruchy srdcového rytmu, studený pot.

Carduus marianus - ochorenia pečene skôr so zápchou, sklonom k tvorbe zlatej žily, varixov.

Causticum - ochorenie horných dýchcích ciest, kašeľ, ktorý sa zmierni po vypití studenej tekutiny, pomočovanie u detí, príp. únik moča u starších žien, paralýza tváre tzv. „a frigore“.

Chamomilla - výrazný nepokoj, plač, zlosť, prevažne u malých detí pri prerezávní zúbkov, zápal hrdla, hnačka, bolestivá menštruácia u adolescientiek.

Chelidonium majus choroby pečene a žlčových ciest.

China krvácania malého a stredného rozsahu, opakujúce sa stavy horúčok, potenia, následkom straty tekutín po infekčnom ochorení, krvácaním, hnačkami.

Cina - nepokoj, podráždenie pri dotyku aj pohľade, hlavne v súvislosti s prítomnosťou parazitov v čreve, počas spánku škrípanie zubami, suchý dráždivý kašeľ

Cinnabaris - vhodný pri zápale prínosných dutín s typickou bolesťou na koreni nosa

Cocculus - nevoľnosť pri cestovaní, vyčerpanie v dôsledku starostlivosti o iných, slabosť v nohách, krížoch, nespavosť v dôsledku ponocovania, spastický kašeľ, zvracanie v tehotenstve.

Coccus cacti – začiatky čierneho kašľa, záchvatovitý kašeľ so škriabaním v hrdle, vykašliavanie hustého belavého hlienu.

Coffea – nespavosť kvôli zvýšenej predstavivosti po silných emóciách s celkovým rozrušením.

Colchicum - precitlivelosť na pachy, slabosť až tendencia ku kolapsu, dna s putujúcimi opuchmi kĺbov.

Colocynthis - zažívacie ústrojenstvo, močové a genitálne ústrojenstvo prudké prerušované kŕčovité bolesti, v oblasti brucha až kolikovitá bolesť, bolesť krížov napr. ľavostranné močové koliky.

Conium maculatum - závraty pri pohybe hlavou, zhoršené v ľahu, averzia k svetlu, pocit drevenenia nôh, poruchy močenia pri zväčšenej prostate, kŕčovitý kašeľ.

Corallium rubrum - spastický kašeľ, explozívny, vyvolaný alebo zhoršený chladom pri zadnej nádche.

Cuprum metallicum – kŕče v ktorejkoľvek časti tela, obyčajne začínajúce na periférii, napr. v lýtkach. Kŕčovitý vyčerpávajúci kašeľ s pocitom dusenia sa, štikutka, bolestivé kŕčovité hnačky.

Cyclamen -migrény sprevádzané závratmi, nespavosť pred menštruáciou.

Dulcamara - bolesti svalov, kĺbov ako dôsledok prechladnutia, premoknutia. Kašeľ a nádcha vlhkej zimy.

Echinacea - na vzostup obranyschopnosti voči bakteriálnym a vírusovým infekciám.

Equisetum hiemale - močové infekcie s bolesťou v oblasti pravej obličky, počas močenia, ale výrazne po močení. Vhodný skôr pri chronických infekciách s dráždivým močovým mechúrom.

Eupatorium perfoliatum - všetky reumatické bolesti kostí, chrípka s nepokojom a bolesťami celého tela.

Euphrasia officinalis - výrazne uľaví pri zápaloch spojiviek so slzením, smotanovitým výtokom, pocitom pálenia, svetloplachosťou. Vhodná pri peľovej sezóne, po poranení očnej spojovky.

Ferrum metallicum - chudokrvnosť, únava, tendencia ku krvácaniam, neschopnosť udržať moč pri kašli, kýchaní, reumatizmus ľavého ramena, bolesti hlavy aj trojdňové s precitlivelosťou na najjemnejší hluk. Zmiernenie pomalým pohybom.

Ferrum phosphoricum - krvácanie z nosa, horúčkovité ochorenia s teplotou do 39°C, únava, suchý bolestivý kašeľ, zhoršenie v chlade a ľahu. Bolesti pravého ramena, prerušované pichavé bolesti v uchu.

Gelsemium - pomaly vznikajúca chrípka s otupelosťou, ťažobou končatín a bolesťou hlavy.

Gnaphalium- bolesti v oblasti ischiadického nervu, hlavne vpravo s tŕpnutím, príp. kŕčami v nohe.

Graphites - pľuzgieriky s medovitou tekutinou, ktorá schne a tvorí chrasty. Tvorba lupín, prasklín, keloidov, okolonechtových bradavíc. Typickou je lokalizácia za uchom, medzi prstami, okolo očí a úst.

Hamamelis - roztiahnuté a bolestivé žily, často so zápalovými a krvácavými prejavmi. Pomáha vstrebaniu modrín.

Hekla Lava - bolestivé výrastky na kostiach, hlavne v oblasti päty.

Hepar sulfuris - zápalové a hnisavé procesy kože a slizníc.

Hyoscyamus - nespavosť nervóznych, nepokojných detí. Kŕčovitý suchý kaš pri bronchitíde, ktorý sa zhoršuje v ľahu, počas jedenia a rozprávania.

Hypericum perforatum -poranenie periférnych nervov, pomliaženiny, následky úrazov hlavy a chrbtice.

Ignatia amara precitlivelá alebo hysterická osoba s paradoxnými reakciami. Reaktívne depresívne stavy.

Ipecacuanha - kŕčovitý kašeľ, spočiatku suchý pri bronchitíde, spojený s nevoľnosťou, často aj zvracaním, nechutenstvom, absenciou smädu.Iris versicolor – pri pankratitíde. Pálenie v tráviacom ústrojenstve, pásovité kŕčovité bolesti zmierňované v predklone.


Kalium bichromicum - pri putujúcich, náhle vznikajúcich i zanikajúcich, presne ohraničených ložiskách bolestí. Z príznakov sú časté afty a nádcha s ťahavým hustým hlienom.

Kalium carbonicum u moletných jedincov trpiaci úzkostnými stavmi, ktorí mávajú tendenciu k zvýšenej tvorbe plynov, skôr so zápchou. Dýchacie až astmatické ťažkosti medzi 2-4h. a po námahe. Časté sú aj bolesti v krížoch. Vhodný je aj ako podpora srdca v stareckom veku.

Kalium phosphoricum - na fyzické alebo intelektuálne preťaženie používaný ako pomocník počas štúdia pri duševnej únave, celkovej únave a bolestí hlavy u študentov, pri rekonvalescencii po chorobách.

Kalium sulfuricum výdatné a opakované krvácanie z rôznych slizníc: z nosa, ďasien, hemateméza, črevné krvácanie, vykašliavanie krvi neužívať pri akútnej tuberkulóze!

Kalmia - na rôzne bleskové neuralgie, doplnkovo pri reumatickom zápale srdca, putujúce bolesti kĺbov smerom od hora nadol s následným tuhnutím, denné bolesti v oblasti pravej očnice.

Lachesis na stav závažnej infekcie a akútneho hnisania, angíny.

Ledum - ako prevencia následkov poštípania komárom. Vhodný aj pri modrinách po poranení, hlavne oblasť oka (monokel) a bolesti kĺbov pri dne.

Paeonia officinalis - hemoroidy, trhlina konečníka, ekzém v okolí konečníka, svrbenie konečníka, možný aj zápal močového mechúra spojeného s kŕčmi.

Pareira brava opakované ochorenia močového mechúra a obličiek s prudkými bolesťami, neustála potreba močiť.

Passiflora incarnata - pri stavoch nespavosti u ustaraných ľudí.

Petroleum - pri bolestiach fossa navicularis po cystitídach, uretritídach, cievkovaní a nadmernej konzumácii korenistých jedál.

Phosphorus - účinný hlavne pri rozličných druhov krvácania (z nosa, časté modriny), porúch kostného tkaniva (zlé hojenie zlomenín) a zápalov orgánov (pečeň, pľúca...).

Phytolacca  na angínu, chronický zápal hrdla s dopadom na svaly či kĺby, bolesti prsníkov so zdurením.

Plantago major - bolesti zubov, nočné pomočovanie.

Plumbum metallicum - enterokolitídy s prudkými brušnými kolikami, úporná zápcha, análne spazmy.

Podophyllum - hnačky u dojčiat, u dospelých, u turistov v teplých krajinách.

Prunus spinosa - bolestiach očí, zubov a močového mechúra.

Pulsatilla – najmä u žien a detí. spomalené trávenie, poruchy menštruačného cyklu, cievne ťažkosti, zápaly v oblasti očí a horných dýchacích ciest, často sú prítomné smotanovité výtoky, putujúci reumatizmus. Pri stúpajúcej horúčke majú absenciu smädu. Ťažkosti sa zmierňujú na čerstvom vzduchu a pohybom, upokojovaním.

Pyrogenium - na všetky akútne zápalové stav so sklonom k hnisaniu.

Ranunculus bulbosus - ťahavé a bodavé bolesti počas a po pásovom opare, pisársky kŕč. Zhoršenie pri dotyku a pohybom, hlavne ráno a večer.

Rhododendron - reumatické bolesti prevažne malých kĺbov, neuralgie v tvári, bolesti v krížoch citlivé na vplyv počasia.

Rhus toxicodendron - na bolestivé zhyby, podpora po vykĺbení, svalovej únave, ischiase a na svrbivé pľuzgiernaté vyrážky (napr. opar, kiahne). Bolesti sú lokalizované v oblasti úponov šliach. Obyčajne bolesti prichádzajú po spotení a premoknutí. Úľava pre nepokojného pacienta nastáva teplom a pomalým rozhýbaním. Zhoršenie vo vlhkej zime, na začiatku pohybu a nadmernou únavou.

Ricinus communis často používaný pri podpore tvorby mlieka alebo intenzívnych hnačkách.

Robinia pseudo-acacia - osvedčený prostriedok pálenia záhy pri prekyselenom žalúdku.

Rumex crispus - na akútnu a chronickú laryngotracheitídu s kašľom vyvolaným alebo zhoršeným vdychovaním studeného vzduchu.

Ruta graveolens - osvedčený liek pri podvrtnutiach, pomliaždeniach. Vhodný tiež pri očnej únave po čítaní pod umelým osvetlením (počítače).

Sabadilla - pri sennej nádche s kýchaním a pocitom šteklenia v ústach.

Sabal serrulatum - funkčné poruchy pri hypertrofii prostaty: časté nočné močenie, oneskorený alebo zmenšený prúd moču, pocit tlaku v oblasti perinea.

Sabina  jasne červené krvácanie zvýraznené pohybom, predĺžená menštruácia s bolesťami idúcimi od krížov do podbruška.

Sambucus nigra - suchá nádcha s upchatím nosa - najmä kojencov, ktorým zabraňuje piť mlieko. Polnočný suchý dusivý kašeľ s ťažkým výdychom a potením.

Sanguinaria canadensis  periodické pravostrenné migrény koncom týždňa, suchosť slizníc, návaly horúčosti do tváre. Bolestivo pálivá sliznica nosa pri sennej nádche s nočným kašľom.

Secale cornutum - kŕče v nohách, pálenie napriek chladu v končatinách, sklon ku krvácaniu
čiernou krvou, suchá gangréna.

Selenium - na asténie a poruchy pamäti u študentov spôsobené nadmernou prácou a nedostatkom spánku. Zachrípnutie po námahe, výpad vlasov, vyrážky na mastnej pleti.

Silicea - liek chronických zápalov (každá rana hnisá) u ľudí s poruchami výživy.

Spongia tosta - na akútnu laryngitídu s chrapotom, suchým, piskľavým a dusivým kašľom.

Staphysagria - časté nutkanie na močenie (u novomanželiek), svrbivé ekzémy v oblasti hlavy, rýchle kazenie chrupu, bradavice, opakujúce sa jačmene (horné viečko). Používa sa na urýchlenie hojenia chirurgických rán. pre veľmi citlivých ľudí, ľahko podráždených. nedotklivých, ktorí sa dobre kontrolujú. Obyčajne v dôsledku potláčaného hnevu, či po pohlavnom zneužití.

Sulfur  jeden z najviac prebádaných homeopatík, ktorý má široké spektrum použitia, hlavne ako protijed. Najčastejšími znakmi sú: periodicita, plytký spánok po 3 hod., ranné stolice hneď po vstaní, výrazné potenie, suchá pokožka s rozličnými kožnými zmenami, ktoré svrbia viac v noci, averziou ku kúpaniu, typické je striedanie vnútorných porúch s kožnými. okraje telesných otvorov sú pálivé a červené. Z ďalších ťažkostí- ľavostranné bolesti hlavy, možná zápcha, hemoroidy, citlivosť na pachy, alergie, vysoký krvný tlak, poruchy metabolizmu tukov, reumatické ochorenia.

Symphytum - pomáha zmierniť bolesti po kostnej zlomenine a napomáha tvorbe svalku, je teda vhodný na urýchlenie hojenia.

Thuja occidentalis na patológie následkom očkovania, terapie ATB, orálnej antikoncepcie, podávania kortikoidov, neuroleptík, tiež rinofaryngitídy, bronchitídy. Častá je tiež astma, ekzémy, či reumatizmus. Obyklá ľavostranosť príznakov, chlad, tréma, potenie, bradavice zápcha.