Opičie kiahne. Čo o nich potrebujete vedieť?

Imunitný systém a trávenie |

podnikamonline.sk

Pandémiu síce vedci nepredpokladajú, no opičie kiahne sú vírusom, ktorý po kovide vystrašil svet. Čo sú opičie kiahne a aké sú ich príznaky?

Čo sú opičie kiahne

Prirodzenými hostiteľmi tohto vírusu sú pravdepodobne hlodavce a veveričky. Vírus opičích kiahní pochádza z rodu Orthopoxvirus, čeľaď Poxviridae. Známe sú 2 skupiny vírusu opičích kiahní, a to západoafrická skupina, s rizikom úmrtia do 1% a konžská skupina s rizikom úmrtia do 10%.

VEDELI STE ŽE:

„Pomenovanie získali opičie kiahne náhodne? V roku 1958 vedci vírus prvý krát objavili v kolónii výskumných opíc. Odtiaľ pochádza názov opičie kiahne.“

Prečo sú veľkou témou, ak podľa odborníkov nehrozí pandémia a úmrtnosť je pomerne nízka? Podľa virologičky Tatiany Betákovej z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV je dôvodom to, že vírus sa správa inak: „Bežne sa prípady vyskytujú hlavne v subsaharskej Afrike, ale zrazu sa ochorenie začalo šíriť až na štyroch kontinentoch. Predpokladá sa, že počty budú teraz prudko rásť. Preto sa ochoreniu venuje taká pozornosť. Nové je, že tento vírus je sexuálne prenosný.“

Ako sa môžete nakaziť?

Človek sa môže opičími kiahňami nakaziť od iného človeka alebo od zvieraťa. K prenosu zo zvierat dochádza priamym kontaktom a to tak, že vás zviera uhryzne alebo poškriabe. Takisto k prenosu môže dôjsť prípravou kontaminovaného mäsa, či kontaktom s telesnými tekutinami nakazeného zvieraťa.

Pokiaľ ide o prenos z človeka, vírus sa prenáša kontaktom s vyrážkami, telesnými tekutinami, či kvapôčkami. Nový je u tohto vírusu prenos pohlavným stykom. Je možné sa nakaziť napríklad aj kontaminovanou posteľnou bielizňou.

 


 

Tekutý púder VULM (Suspensio zinci oxydati) 100g

Tekutý púder VULM 100g

Liek je suspenzia so sťahujúcim, vysušujúcim, protizápalovým, chladivým a protisvrbivým účinkom...

2,51€

objaviť 〉

 

Betadine dezinfekčný roztok 100 mg/ml

Betadine dezinfekčný roztok 100 mg/ml

Dezinfekčný (antiseptický) roztok má široké spektrum antimikrobiálnej aktivity, zabíja baktérie, vírusy...

7,59€

objaviť 〉

 

Reuma gél 300 g proti bolesti svalov, kĺbov, zápalov

Reuma gél 300 g proti bolesti svalov

Gél s chladivým efektom tlmiacim bolesť svalov, kĺbov, zápalov. Preniká až do hĺbky...

11,59€

objaviť 〉

 

Ibalgin 400 proti bolesti, 48ks

Ibalgin 400 proti bolesti, 48ks

Liek obsahuje liečivo ibuprofen, ktoré patrí do skupiny nesteroidných protizápalových...

5,42€

objaviť 〉

 

 


 

Príznaky opičích kiahní

Inkubačná doba ochorenia sa pohybuje od 5 do 21 dní. V začiatkoch je ochorenie podobné chrípke. Prejavuje sa horúčkou, únavou, zimnicou, bolesťami svalstva a opuchnutými lymfatickými uzlinami.

Do 3 dní po nástupe týchto príznakov sa objavuje vyrážka – najprv pľuzgier a neskôr chrasta. Z tváre sa šíri na ostatné časti tela, dokonca aj na genitálie. Ochorenie prestáva byť infekčné potom, čo odpadne posledná chrasta z vyrážky.

Ako liečiť opičie kiahne?

Keďže majú opičie kiahne dlhý inkubačný čas, odporúča sa po kontakte s infikovaným okamžité očkovanie. Takto sa dá zabrániť prepuknutiu ochorenia. V prípade, že už choroba prepukla, liečba je symptomatická.

PREČÍTAJTE SI:

Ovčie kiahne prekonáte aj bez lekára. Ako si poradiť?

Prečítať

Užívajú sa lieky na zníženie telesnej teploty a lieky na tlmenie bolestí svalov. Na mokvajúce vyrážky kiahní sa v minulosti používal tekutý púder. Aj keď sa v súčasnosti už neodporúča, stále je hojne používaný. Lekári odporúčajú na vyrážky skôr roztok Betadine, či emulziu Tanno hermal.

Kto je ohrozený? Podľa štatistík tvoria väčšinu nakazených homosexuáli. Tí teda tvoria rizikovú a ohrozenú skupinu. Ohrození sú však najmä ľudia s inými chronickými chorobami a tiež s oslabenou imunitou.

Zdroje:

https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=5195:pripady-opiich-kiahni-v-europskom-regione-zakladne-informacie-o-ochoreni&catid=56:tlaove-spravy&Itemid=62

https://tvnoviny.sk/domace/clanok/181746-pre-koho-su-opicie-kiahne-hrozbou-a-kto-by-mal-dostat-vakcinu-virologicka-vysvetluje-ako-vieme-predist-epidemii

https://dennikn.sk/2862921/opicie-kiahne-prisli-k-svojmu-menu-nahodou-konspiratori-ich-aj-tak-spajaju-s-vakcinami-proti-covidu/?ref=list

https://dennikn.sk/2863183/virologicka-betakova-opicie-kiahne-na-slovensku-su-len-otazkou-casu/

Kompletná ponuka na regeneráciu pokožky

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡

 
Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmoPri objednávke nad 30 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii