Opaľovanie a ochrana pred slnkom

Pokožka a vlasy |

Čo všetko vedieť o ochrane pokožky pred slnkom

Každým teplejším a slnečnejším dňom by sme mali byť viac v strehu čo sa týka ochrany pokožky pred slnkom. Aj napriek tomu, že nám dodáva potrebný vitamín D, jeho lúče vedia našu pokožku riadne potrápiť. Jednak zapríčiňuje rýchlejšie starnutie pokožky a pri nedostatočnej ochrane môže spôsobovať rakovinu.

Čo to znamená SPF?

Táto anglická skratka predstavuje slovné spojenie Sun Protection Factor, čo v slovenčine znamená faktor ochrany pre slnkom. Je to relatívna miera, ako dlho vás opaľovací krém ochráni pred ultrafialovým (UV) žiarením. Počas pobytu na slnku, sme totiž vystavovaní dvom potencionálne škodlivým druhom lúčov a to UVA a UVB. Hlavným vinníkom sčervenania a spálenia slnkom sú UVB lúče, ktoré majú tendenciu poškodzovať epidermu, vonkajšie vrstvy pokožky, kde sa zvyknú vyskytovať najbežnejšie (a najmenej nebezpečné) formy rakoviny kože. Tieto rakoviny sú spojené s akumuláciou slnka v priebehu rokov. Predpokladá sa, že iný typ rakoviny kože, melanóm, je spôsobený krátkym, intenzívnym vystavovaním sa na slnku. Na ochranu pred týmto žiarením by sa mali používať produkty – krémy/oleje s nasledovnými úrovňami ochrany:

   - Nízka ochrana: SPF je pod 15

   - Stredná ochrana: SPF je od 15 do 29

   - Vysoká ochrana: SPF je od 30 do 49

   - Veľmi vysoká ochrana: SPF je viac ako 50

A samozrejme vo všeobecnosti platí, že produkt s vyšším SPF poskytuje vyššiu ochranu. Za normálnych okolností by sa pokožka na slnku spálila po 10 minútach, avšak produkt so SPF 15 by vám umožnil zostať na slnku bez spálenia približne 150 minút. Samozrejme toto je len hrubý odhad, ktorý závisí od typu pokožky, intenzity slnečného žiarenia a množstva použitého produktu na opaľovanie. Aj intenzita a distribúcia vlnových dĺžok UVB lúčov sa počas dňa mení. Odporúča sa používať opaľovacie krémy so SPF minimálne 15 s použitím správneho množstva, čo je 2mg na cm2 pokožky. Nanášanie krému by malo byť v intervale každých 2 hodín.

Na rozdiel od UVB lúčov sú UVA lúče dostatočne dlhé na to, aby sa dostali do podkožnej vrstvy a tým poškodili kolagén a elastické tkanivo. V tejto vrstve sa nachádzajú aj bunky, ktoré stimulujú stmavnutie kože, preto sú UVA lúče považované za tie dominantné opaľovacie lúče. Aj keď si mnohí myslia, že opálenie vyzerá zdravo, v konečnom dôsledku je to znak poškodenia DNA. Dochádza k bunkovým mutáciám, ktoré môžu vyvolať rakovinu kože.

 

Kto by mal používať ochranný krém?

Počas slnečných dní by mal ochranu proti slnku používať každý, kto je starší ako 6 mesiacov. Mali by sme byť chránení denne a to dokonca aj tí z nás, ktorí pracujú vo vnútri. Aj napriek tomu sme krátkodobo počas dňa vystavení ultrafialovému žiareniu, nehovoriac o tom, že dokonca aj okno zvyčajne odfiltruje iba UVB lúče, nie však UVA. Deti mladšie ako 6 mesiacov by nemali byť slnečným lúčom vystavované vôbec, nakoľko ich pokožka je príliš citlivá jednak na samotné lúče, ale aj na chemické zložky v opaľovacích krémoch. Tienidlo a odev sú najlepšou voľbou ako chrániť miminá pred slnkom.

Na ochranu pokožky už dnes existuje naozaj veľké a rozmanité množstvo produktov. Dokonca sú aj produkty zvlášť na niektoré partie tela ako napríklad na tvár. Ak už sa nám však podarí vystaviť sa slnku, ktoré našu pokožku podráždi, môžeme siahnuť na produkty, ktoré ju upokoja, tzv. produkty po opaľovaní, ktorých je na trhu taktiež mnoho.

 

Nech sa páči pár tipov od Najlekaren.eu:

Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmoPri objednávke nad 20 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii