Kedy vám pri chorobe pomôžu čaje? Poradíme vám

Imunitný systém a trávenie |

Kedy vám sú vám nápomocné bylinné čaje?


Sezóna rôznych zimných chorôb je v plnom prúde a nikoho nepoteší, ak sa nejaká objaví. Pokiaľ sa tak ale stane, prvou pomocou i doplnkom liečby môžu byť vynikajúce čaje.

 

Čaje na prechladnutie a chrípku

Patria k častým problémom, ktoré nás v zime postretnú. Viete však, aký je rozdiel medzi chrípkou a prechladnutím?

Prechladnutie je ľahší a menej závažný zápal horných dýchacích ciest. Sprevádza ho bolesť v krku, nádcha, len veľmi zriedkavo zvýšená teplota.

Chrípka nastupuje omnoho rýchlejšie, sprevádzajú ju vysoké teploty, triaška, únava, bolesť svalov a kĺbov, kašeľ, bolesť hrdla, niekedy aj nechutenstvo.

Keď pocítite prvé príznaky týchto nepríjemných chorôb, skúste si uvariť čaj na chrípku a prechladnutie. Čaj sám o sebe nelieči, ale napomáha pri chrípke, nachladnutí alebo aj pri virózach. Znižuje teplotu, pôsobí pozitívne pri nachladnutí a kašli, podporuje imunitu.

Pamätajte si že chrípku netreba podceniť, pretože sa môže rozvinúť do omnoho vážnejších ochorení.

 

Čaje na priedušky

Zápal priedušiek a ďalšie ochorenia dýchacieho systému sú v zime pomerne veľkým strašiakom. K typickým prejavom zápalu priedušiek (bronchitídy) patrí najmä nepríjemný kašeľ, horúčka s triaškou, bolesť na hrudníku, bolesť v krku a celková slabosť.

Pri akútnej aj chronickej bronchitíde sa na slizniciach dýchacích ciest vytvára veľké množstvo hlienu. Vlhký kašeľ sa však môže objaviť aj pri prechladnutí alebo infekcii. Zvyčajne ho sprevádza dýchavičnosť, horúčka, sipot a bolesť v hrudi.

Čaj na priedušky má blahodarný vplyv na tieto príznaky a podporuje vykašliavanie, potláča bolesť v krku a prispieva k posilneniu imunity. Vhodný je aj ako podporná liečba.

 

Čaje na suchý kašeľ

Kašeľ môže byť aj suchý a tiež je rovnako nepríjemný. Sprevádza ho aj bolesť hrdla, pocit podráždenia a škriabanie v krku.

Veľmi populárny babský recept na suchý kašeľ je cibuľový čaj, ktorý si doma ľahko pripravíte. Piť ho môžete počas dňa. V hrnci skaramelizujete 2 polievkové lyžice kryštálového cukru a prilejete 0,5 litra vody. Následne pridáte jednu veľkú  nadrobno nasekanú cibuľu spolu so šupou a varíte asi 5-6 minút.

Vývar odstavíte a pridáte polievkovú lyžicu majoránu (ak ho doma nemáte, môžete dať oregano alebo materinu dúšku), lúhujete 10 minút, scedíte a potom pomaly pijete.

Suchý a dusivý kašeľ je veľmi vyčerpávajúci, neraz prichádza aj v noci a človek si preto nevie oddýchnuť. Ak hľadáte bylinky, ktoré by vám s ním pomohli, skúste skorocel, ibištek, slez, majoránku alebo zázvor.

Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmo Pri objednávke nad 25 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii