Každý vírus po infikovaní človeka mutuje. To isté platí aj pre SARS-CoV-2, celosvetovo známy ako koronavírus alebo Covid-19. Objavilo sa už niekoľko variantov tohto vírusu a zdá sa, že nie je koniec. Najnovším je omikron, ktorý sa do Európy dostal z Juhoafrickej republiky.
Základné fakty o variante omikron
Ako vraví Eva Tvrdá, šéfka Laboratória pre experimentálnu toxikológiu Výskumného centra AgroBioTech Slovenskej poľnohospodárskej univerzity: „Vírusy, rovnako ako všetko živé, prechádzajú počas svojho “života” mutáciami. Rozhodujúce pritom je, aká mutácia poskytne vírusu výhodu prežitia. Takáto mutovaná verzia sa následne môže stať dominantným kmeňom.“
PREČÍTAJTE SI:
Covid-19. Ako zvládnuť príznaky v domácej karanténe?
Zdá sa, že dominantným kmeňom vírusu Covid-19 sa stal práve omikron. Podľa vedeckých zistení omikron mutuje približne každé dva týždne a do Európy sa dostal omnoho skôr, ako sa pôvodne predpokladalo.
Čo o ňom vlastne vieme?
- Infekčnosť. Zatiaľ nie je jasné, či je omikron infekčnejší, teda či sa ľahšie prenáša z človeka na človeka, v porovnaní s inými variantmi, vrátane delty. Po objavení omikronu síce vzrástol počet pozitívnych ľudí v Juhoafrickej republike, no nie je stále jasné, či je to kvôli tejto novej mutácii alebo iným príčinám.
- Závažnosť ochorenia. Ani informácie o priebehu ochorenia zatiaľ nie sú úplne celistvé. Predbežné údaje z Juhoafrickej republiky však naznačovali zvýšený počet hospitalizácií. Ani to však nemusí súvisieť s omikronom. Určenie závažnosti tejto novej mutácie koronavírusu môže trvať aj niekoľko týždňov.
- Účinnosť vakcíny. Svetová zdravotnícka organizácia v súčasnosti skúma vplyv tohto variantu na protiopatrenia, vrátane vakcín. Stále však platí, že vakcíny sú v boji s vírusom rozhodujúce.
- Účinnosť testov. Používané PCR testy naďalej slúžia na odhalenie vírusu, a to vrátane variantu omikron. Zatiaľ však prebiehajú štúdie o tom, či tento variant dokáže detekovať antigénový test.
- Účinnosť liečby. Pri ťažkom priebehu ochorenia sa aj v prípade variantu omikron používa doterajšia liečba. Opäť však platí, že dôležitá je najmä prevencia.
Tento nový variant omikron bol objavený v Juhoafrickej republike. Vírus sa však dostal už aj do Európskej únie, Veľkej Británie, či dokonca Hong Kongu. Vzhľadom k takémuto rýchlemu šíreniu vyzýva Svetová zdravotnícka organizácia postihnuté krajiny, aby prispeli k zberu dát o pacientoch, nakazených variantom omikron. Tieto dáta prinesú hodnotné informácie o priebehu ochorenia Covid-19 pri variante omikron, charakteristike prenosu, účinnosti vakcín a podobne.